Czy bez badania można stwierdzić, że choruję na zespół jelita drażliwego?

Od lat zmagam się niby z jelitem drazliwym. Wzdęcia gazy, ból brzucha po lewej stronie w nadbrzuszu, bóle są mocniejsze po posiłku. Po oddaniu stolca troszkę mija ale ból jest. Mam raczej zatwardzemia stolce tzw kulki. Nie miałam nigdy badania gastoskopi ani kolsnoskopi tylko usg i to mnie martwi czy bez badania można stwierdzić jelito drażliwe

Tak, można.
Są odpowiednie kryteria służące do rozpoznania tej choroby.
Jeśli nie są spełnione lub występują objawy "alarmowe" należy rozszerzyć diagnostykę np. o kolonoskopię.

pozdrawiam.
wizytylekarskie.org