Czy ból może występować na tle nerwicowym?

Od jakiegoś czasu (ok. dwóch miesięcy) pobolewa mnie dolna prawa szóstka. Są dni, gdy nie boli wcale, są dni, gdy boli trochę (do wytrzymania), są dni, gdy boli mocno i leki przeciwbólowe nic nie dają. Ból nawracający, o zmiennym stopniu. Nie ma nadwrażliwości na zimno czy dotyk (ba, przy piciu wody czy jedzeniu ból na chwilę ustępuje). Ból nie wybudza też mnie w nocy czy w dzień, kiedy śpię. Pojawia się po jakimś czasie od wybudzenia. Byłam w związku z tym u dentystki (ząb był już niegdyś leczony zachowawczo), ale ząb nie reagował niepoprawnie na opuk. Zrobiła też zdjęcie punktowe zębów i nie widziała oznak stanu zapalnego, ale zobaczyła, że wyrzyna mi się krzywo ósemka i zaleciła konsultację u chirurga stomatologicznego. Na wizytę nadal czekam (spore kolejki, również prywatnie). Ale czy naprawdę od ósemek może boleć ząb niebędący bezpośrednio przy nim? Przy dotyku twarzy w miejscu ósemki też nie ma bólu (sama ósemka też nie boli, jedynie przy dotknięciu dziąsła w jednym miejscu jest lekki ból), ale za to szóstka daje o sobie znać. Czy to ból promieniuje? Dodam, że mam krzywy zgryz (dosyć mocno) i mam wrażenie, jakby jeszcze bardziej się skrzywiły na dole zęby. Cierpię też na depresję i zaburzenia lękowe. Czy to może być z tym związane, np. ból na tle nerwicowym? Albo bruksizm? Nie wiem, pod jakim kątem szukać, a nie chciałabym rozwiercać zęba na darmo, jednak ból bywa nie do zniesienia (ale nie zawsze, są dni, gdy nie boli).

Sylwia Osada Psycholog, Konin

Witam,
myślę, że warto zrobić wszelkie konieczne badania i prześwietlenia upewniając się, czy ból ma podłoże somatyczne czy też źródło jest gdzie indziej. Jeśli okaże się, że nie ma medycznych powodów bólu warto zastanowić się gdzie może tkwić przyczyna odczuwania dyskomfortu w sensie psychologicznym. Wspomniała Pani o problemach emocjonalnych, na które Pani cierpi... Nie wiem czy korzysta Pani z pomocy psychoterapeutycznej czy nie, ale jeśli okaże się, że problem nie ma podłoża somatycznego może warto wspólnie ze specjalistą zastanowić się o co tak naprawdę chodzi. Życzę zdrowia...