Czy brać nadal tabletki antykoncepcyjne...

Witam, mam pytanie. Wzięłam tabletkę "po", krwawienie wystąpiło po 5 dniach i trwało dwa dni. Myślałam, że to okres i zażyłam pierwszą tabletkę antykoncepcyjną. Krwawienie było takie jak zawsze, ale nie było żadnych bólów brzucha, piersi (zdarzało mi się już dostać okres i nie mieć żadnych objawów takiego typu i dlatego myślalam, że jest to okres), ale krwawienie trwało dwa dni i po dwóch dniach całkowicie zniknęło... Nie wiem, czy dobrze zrobiłam i chciałabym się dowiedzieć, czy brać nadal tabletki... I czy ciążę można wykluczyć - tabletkę "po" wzięłam niecałe 12 godzin po stosunku... Tabletki biorę nadal i mam pytanie czy słusznie?! Jest to już 9 tabletka... Proszę o odpowiedź... bo strasznie się denerwuję...

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Krwawienie, które występuje po "tabletce 72h po" zwykle ma miejsce krótko po jej zażyciu (następnego dnia). Trudno jest teraz z całą pewnością ocenić, czy krwawienie, które Pani opisuje, to była miesiączka, czy krwawienie spowodowane "tabletką po" (raczej to pierwsze, ale nie ma pewności - mogła to być miesiączka, zaś po zażyciu pigułek antykoncepcyjnych krwawienie zmniejszyło się)...  Najlepiej będzie, jeśli do końca tego cyklu będzie Pani stosować dodatkową antykoncepcję.

Jeśli zażyła Pani "tabletkę po" w czasie krótszym niż 72 godziny po stosunku, to ryzyko ciąży jest bardzo małe.

Pozdrawiam!