Czy brak krwawienia jest spowodowany antybiotykiem?

Witam, biorę tabletki antykoncepcyjne teenia już ponad 2 lata. Ostatnimi czasy miałam zapalenie pęcherza i lekarz mi przepisał antybiotyk Cipronex i nystatynę doustnie. Minęło kilka dni od antybiotyku i dzisiaj miałam dostać krwawienie z odstawienia niestety się nie pojawiło, zrobiłam test ciążowy i wyszedł negatywnie. Czy jest możliwość że brak krwawienia jest spowodowane antybiotykiem i czy biorąc tabletki tak jak dotychczas nadal one działają i jestem zabezpieczona przed ciąża

Redakcja abcZdrowie

Witam, nystatyna nie osłabia działania antykoncepcji hormonalnej, to samo tyczy się antybiotyku Cipronex. Zatem jest mało prawdopodobne, by brak krwawienia z odstawienia spowodowany był przyjmowanymi lekami. Proszę pamiętać, że krwawienie występuje na ogół około drugiego lub trzeciego dnia od zażycia ostatniej tabletki, jednak nie zawsze jest to regułą i ewentualne odchylenia od normy nie muszą być niczym niepokojącym. Bywają również takie sytuacje, gdy krwawienie z odstawienia w danym miesiącu nie pojawia się wcale – powodem może być za mała ilość błony śluzowej macicy do złuszczenia. Odsyłam do odpowiedzi eksperta, może będzie Pani zainteresowana: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-krwawienie-z-odstawienia-moze-wystapic-nieco-pozniej. Na wszelki wypadek może Pani powtórzyć test ciążowy – niezafałszowany wynik powinien pokazać test wykonany ok. 14 dni po stosunku. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.