Czy ciąża pozamaciczna rozwinęła się na skutek infekcji Candida?

Witam. W cyklu w którym zaszłam w ciążę miałam infekcje candida o czym nie wiedziałam Dowiedzialam się o tym z cytologi. Okazało się że zaszłam w ciąże pozamaciczna i niestety został mi usunięty prawy jajowod. Czy infekcja mogła być przyczyną cp?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

infekcje grzybicze są jednymi z najczęściej dotykających kobiety infekcji pochwy – często nie dają żadnych dolegliwości, bywa, że trudno je wyleczyć. Generalnie jednak, w przeciwieństwie do infekcji bakteryjnych czy wirusowych, nie są tak niebezpieczne i nie wiążą się z szeregiem powikłań.

Natomiast nie zawsze da się ustalić przyczynę ciąży pozamacicznej – za zagnieżdżenie się zarodka w niewłaściwym miejscu odpowiedzialne mogą być wady anatomiczne w budowie macicy czy zabiegi ginekologiczne, które mogły powodować blizny i zrosty pooperacyjne. Jednak równie często ciąża pozamaciczna może być skutkiem nieleczonych chorób przenoszonych drogą płciową – kiły, chlamydiozy czy rzeżączki. Z kolei infekcje wirusowe, bakteryjne czy właśnie grzybicze – w tym zakażenia patogenem Candida albicans – mogą być przyczyną ciąży ektopowej pod warunkiem, że nieleczona długo infekcja objęła stanem zapalnym przydatki.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/ciaza-pozamaciczna-pierwsza-rzecz-jakiej-szukamy.

W przeciwnym wypadku jest mało prawdopodobne, by infekcja spowodowała nieprawidłowe zagnieżdżenie się zarodka. Na temat swoich wątpliwości powinna Pani porozmawiać z ginekologiem – badanie ginekologiczne, a także wyniki badania histopatologicznego powinny być pomocne w precyzyjnym udzieleniu odpowiedzi na Pani pytanie.

Więcej informacji na temat infekcji grzybiczej odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/drozdzyca-narzadow-plciowych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.