Czy ciąża w takiej sytuacji jest możliwa?

Dzień dobry... 25 marca dostalam pierwszy zastrzyk czyli 12 dni po okresie... Okres miałam od 10-13marca. Miesiączkę mam regolarna... 1 kwietnia mialam stosunek... Dzisiaj dostałam delikatne plamienia... Czy jest możliwość zajścia w ciążę... Czy zastrzyk działa od podania czy trzeba ileś dni odczekać

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zastrzyk antykoncepcyjny zapewnia ochronę przed ciążą od momentu podania, lecz tylko w przypadku prawidłowego postępowania. Wstrzyknięcie pierwszej dawki preparatu powinno nastąpić wyłącznie podczas pierwszych pięciu dni cyklu miesiączkowego. Wówczas lekarz ma pewność, iż pacjentka nie jest aktualnie w ciąży.

Kolejne iniekcje wykonuje się co 12 tygodni. Jeśli czas ten ulegnie wydłużeniu, przed kolejnym podaniem powinno się wykluczyć ciążę oraz stosować dodatkowe zabezpieczenie przez okres dwóch tygodni od momentu kolejnego wstrzyknięcia.

Skoro w Pani przypadku aplikacja zastrzyku nie nastąpiła w pierwszych dniach cyklu, a po jego zastosowaniu nie używała Pani dodatkowych form antykoncepcji, ciąża jest możliwa.

Delikatne plamienie może świadczyć o zagnieżdżaniu się zarodka. Zazwyczaj następuje ono między szóstą a dwunastą dobą po zapłodnieniu.

Więcej informacji o zastrzykach antykoncepcyjnych znajdzie Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zastrzyk-antykoncepcyjny.

Podobne pytania pojawiły się tutaj: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-zastrzyk-antykoncepcyjny-zaczyna-dzialac, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-zaczyna-dzialac-zastrzyk-antykoncepcyjny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.