Czy da się wyleczyć nerwoból?

Dzień dobry! Jestem mężczyzną w wieku 19 lat. Kilka miesięcy temu miałem bóle po lewej stronie klatki piersiowej. Lekarz rodzinny ocenił to jako nerwobóle, dodatkowo przypisał magnez. Ostatnio od tygodnia miewam ból w okolicy lewej piersi. Ból występuje jedynie przy delikatnym szarpnięciu, przy mocniejszym ucisku nic nie odczuwam. Dodatkowo podczas snu muszę spać na plecach gdyż po chwili snu na lewym boku ból daje o sobie znać. Co robić w tej sytuacji? Dodatkowo w dobie koronawirusa nie orientuję się jak wygląda umawianie się do lekarza i jakiego specjalistę wybrać. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam, problematyka nerwobólu, czyli neuralgii, jest bardzo złożona, natomiast leczenie bywa żmudne. Pierwszy problem może przysporzyć sama diagnoza – o ile nerwoból rozpozna internista, tak specjalista powinien wdrożyć odpowiednie leczenie. Warto zaznaczyć, że tego typu dolegliwości nie zawsze świadczą o neuralgii, ale np. o refluksie żołądkowo-przełykowym czy wrzodach. Neuralgia powstaje w wyniku uszkodzenia nerwu obwodowego, przenoszącego bodźce do mózgu. Nerwoból, który dokucza Panu, to tzw. neuralgia międzyżebrowa, która daje dolegliwości w obrębie klatki piersiowej. O niej oraz innych rodzajach neuralgii przeczyta Pan w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nerwobole#jak-leczyc-nerwobole. W takiej sytuacji warto poszukać przyczyny bólu. Niestety neuralgie są często skutkiem któregoś ze schorzeń takich jak: cukrzyca, niedoczynność tarczycy, RZS czy półpasiec. Niejednokrotnie pojawia się wskutek ucisku na nerwy spowodowanego skoliozą czy dyskopatią – warto to sprawdzić, bo daje szansę na usunięcie ucisku. W niektórych przypadkach nerwoból pojawia się wskutek znacznych niedoborów witamin z grupy B – choć nawet jeśli nie jest to bezpośrednią przyczyną, to warto te witaminy suplementować, gdyż wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mogą znacząco zmniejszyć dolegliwości bólowe. Leczenie objawowe, czyli mające na celu zminimalizowanie bólu, polega przede wszystkim na przyjmowaniu leków przeciwbólowych, a gdy okażą się niewystarczające lub gdy neuralgia nawraca – lekarz może zadecydować o zastosowaniu leków przeciwpadaczkowych oraz trójpierścieniowych leków antydepresyjnych. Bywa jednak, że nerwoból ustępuje sam. Jeśli w Pana przypadku objawy się zaostrzą, może Pan skonsultować swój stan z neurologiem. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.