Czy dieta proteinowa ma wpływ na skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Witam, mam 23 lata i od 4 lat stosuję tabletki antykoncepcyjne, a więc mój cykl trwa 28 dni. Mam pewien problem, który ciągle mnie nurtuje, zwłaszcza przed każdym krwawieniem z odstawienia. Mianowicie, choć już długi czas stosuję antykoncepcję hormonalną, nadal jej nie zaufałam w 100%, dlatego mój partner stosuje dodatkowo prezerwatywę, a wytrysk jest zawsze na zewnątrz. Ostatnie zbliżenie miało miejsce 6.02, jak obliczyłam - wypadały wtedy dni niepłodne. Do końca listka zostały mi 3 tabletki, więc krwawienie powinnam mieć w przyszłym tygodniu - 1/2.03. Zawsze przed krwawieniem, na około 2 tygodnie, bolą mnie piersi, a w tym miesiącu nie... Dlatego troszkę się niepokoję, że coś może być nie tak... choć sama chyba w to nie wierzę i ciągle się stresuję po każdym stosunku i przed każdym krwawieniem. Dodam, że od miesiąca jestem na diecie proteinowej i muszę pić bardzo dużo płynów, przez co może woda nie zatrzymuje się w organizmie i dlatego też nie bolą mnie piersi. Nie mam pojęcia, chociaż od zeszłego tygodnia lekko kłują mnie jajniki, jak przed krwawieniem. Proszę o odpowiedź i dobrą radę :) Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Po pierwsze proszę pamiętać, że przyjmując tabletki antykoncepcyjne, nie ma Pani dni płodnych. Tabletki, hamując owulację, powodują bowiem niepłodność na czas ich przyjmowania. Stosowanie przez Panią dodatkowych metod antykoncepcyjnych w zasadzie wyklucza możliwość zajścia w ciążę. Opisane zaś przez Panią objawy mogą być wynikiem zastosowanej diety. Po pierwsze dieta, jako zmiana stylu życia, może powodować zmiany w cyklu, których wynikiem jest brak bólu piersi. Po drugie jednak diety ograniczające spożycie tłuszczów mogą skutkować niedostatecznym wchłanianiem tabletek antykoncepcyjnych, a co za tym idzie - obniżeniem ich skuteczności.