Jaki jest wpływ antybiotyku na skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Witam serdecznie. Tabletki antykoncepcyjne przyjmuję od dwóch lat, są to tabletki niskohormonalne Y***. Pierwszy raz jestem zmuszona to stosowania równocześnie antybiotyku (zapalenie ucha środkowego), w związku z tą sytuacją mam dużo wątpliwości. Biorę antybiotyk D***. W ulotce leku znalazłam tylko taką informację - jeśli stosujesz doustne środki antykoncepcyjne zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji, natomiast lekarz przepisujący mi ten lek, jak również farmaceuta, stwierdzili, że nie będzie miał on wpływu na doustną antykoncepcję. Pierwszą tabletkę antybiotyku wzięłam dziś w nocy, wczoraj odbyłam pełny stosunek z moim partnerem bez dodatkowego zabezpieczenia. Dodam, że dziś wezmę 16 tabletkę z blistra. Proszę o odpowiedź, czy antybiotyk znacznie obniża skuteczność antykoncepcji? Jak mam dalej postępować w zaistniałej sytuacji. Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Najbezpieczniej będzie stosować dodatkowe metody antykoncepcji przez cały okres przyjmowania antybiotyku oraz 7 kolejnych dni stosowania tabletek.