Czy dziecko mogło się czyms zarazić?

Moja 6letnia córka wczoraj przeszla przez drzwi na futrynie których siedział nietoperz. Nie widzialam tego, ale wiem że musiala minąć go na centymetry. Dziecko twierdzi że niczego nie zauważyło ani nie dotknęło. Nie ma śladów ran ani zadrapań. Nie mam jednak pewności że nie dotykało powierzchni zanieczyszczonych w jakiś sposób przez zwierzę. Kilka minut po zdarzeniu dziecko umyło ręce. Nie wiem czego i w jaki sposób w tym czasie dotykało. Po umyciu rąk (wiem że były myte ale nie potrafię powiedzieć czy 10, 20 czy wiecej sekund) zjadło nimi posiłek. Proszę o poważne potraktowanie sprawy. W moim otoczeniu zdarzenie jest bagatelizowana ale ja boje się o dziecko i nie chce niczego zaniedbać. Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nietoperze mogą przenosić kilka groźnych dla człowieka chorób wirusowych, domyślam się jednak, że obawia się Pani wścieklizny. Choć faktycznie ta choroba jest realnym zagrożeniem dla człowieka, to potencjalne zainfekowanie dziecka w ten sposób jest mało prawdopodobne. O tym, jak wygląda zainfekowanie i jakimi drogami może się odbywać, przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna-smiertelna-choroba-przed-ktora-latwo-sie-ustrze.

Jeśliby wykluczyć ugryzienie czy zadrapanie przez nietoperza, to jedynym źródłem zakażenia w takiej sytuacji mogłaby być ślina zwierzęcia, pod warunkiem że córka miała z nią bezpośredni kontakt i w ten sposób przeniosła wirus na błony śluzowe. Taką sytuację można rozważać co prawda w aspekcie hipotetycznym, jednak realnie – zachowanie ostrożności i higieny są wystarczające. Być może Pani wątpliwości rozwieje odpowiedź naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-sprawdzic-czy-moglo-dojsc-do-zakazenia-wscieklizna.

Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-grozna-jest-wscieklizna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.