Czy dziecko może chodzić do przedszkola przy gronkowcu?

Dziecko w uchu ma.gronkowca.mssa i paleczka zapalna płuca ,moze w takim przypadku chodzić do przedszkola?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zarówno gronkowiec znajdujący się w uchu, jak i pałeczka zapalenia płuc jest zaraźliwa, dlatego dziecko powinno zostać w domu, aż do całkowitego wyleczenia.

Gronkowcem można zarażać w różnych sytuacjach. Bakteria ta rozprzestrzenia się drogą kropelkową, ale można zarazić się nią także po styczności z przedmiotami używanymi przez chorego.

Jeśli chodzi o pałeczkę zapalenia płuc, to można się nią zarazić nie tylko drogą kropelkową, ale również pokarmową, a więc po spożyciu skażonego produktu bądź po zjedzeniu posiłku nieumytymi rękami.

Proszę skonsultować się z pediatrą, który udzieli Pani zaleceń co do dalszego postępowania oraz poinformuje, kiedy dziecko może wrócić do placówki przedszkolnej.

Więcej na temat pałeczki zapalenia płuc przeczytać można w tekście:

https://portal.abczdrowie.pl/klebsiella-pneumoniae-charakterystyka-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.