Czy dźwięk suszarki jest niebezpieczny dla niemowląt?

Czy odkurzanie w domu i suszenie włosów suszarką przy noworodku jest niebezpieczne dla jego słuchu. Czasami musiałam to zrobić przy dziecku bo bałam się go zostawi. Samego w innym pomieszczeniu, a teraz boję się,że mogłam mu słuch uszkodzić. Badanie sluchu po porodzie ok.

Redakcja abcZdrowie

Witam, wręcz przeciwnie – proszę się nie obawiać, bo noworodki i niemowlęta bardzo lubią takie dźwięki. Jest to tzw. biały szum, czyli cichy, jednostajny dźwięk, wydawany przez np. sprzęty domowe – pralkę, suszarkę, odkurzacz, ale także – szum morza, odgłosy padającego deszczu, szum wiatru. Większość dzieci je lubi, bo są podobne do odgłosów, które słyszały w życiu płodowym – gruba bariera macicy i drgania przenoszone przez płyn owodniowy zniekształcają dźwięki świata zewnętrznego, więc płód słyszy prawdopodobnie coś w rodzaju szumu. Co ciekawe, zdaniem naukowców, podobny, przytłumiony dźwięk w macicy daje tętnienie pępowiny, burczenie jelit mamy i bicie jej serca. Oczywiście, wszystko co związane z życiem płodowym jest przyjemne i kojące dla malucha, dlatego też biały szum jest wykorzystywany często przez rodziców do uspokajania czy usypiania dziecka. Wszystko o białym szumie oraz o tym, jak wykorzystywany jest w leczeniu dorosłych ludzi w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/bialy-szum. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.