Czy faktycznie konieczne jest w moim przypadku usunięcie piątek?

W zeszłym roku usunąłem 4 "ósemki". Teraz zakładam aparat ortodontyczny i lekarka poleciła usunąć "piątki", zarówno górne i dolne. Mam dość spore stłoczenie zębów i z tego, co mi mówiła, nie da się tak przesunąć i ustawić zębów, żeby wykorzystać miejsce po "ósemkach", bo w takim wypadku zęby wróciłyby po jakimś czasie do pierwotnego ustawienia. Czy faktycznie przesunięcie zębów trzonowych do tyłu, żeby zrobić miejsce dla przednich zębów, jest niewykonalne?

Wszystko zależy od rodzaju wady zgryzu, postawy, ewentualnych zaburzeń czynnościowych (oddychania, połykania itd.), proporcji szerokości łuków zębowych do szerokości twarzy. W wielu przypadkach można poszerzyć kości przed ustawianiem samych zębów. Stabilność leczenia zależy od usunięcia powyżej wymienionych czynników. Pozdrawiam