Witam,
Candida nie jest bakterią, lecz grzybem i wiele kobiet boryka się z kandydozą pochwy. Ciąża, towarzyszące jej zaburzenia hormonalne oraz niewłaściwa flora bakteryjna szczególnie przyczyniają się do rozwoju grzybicy. Na szczęście leczenie w tym przypadku jest skuteczne, choć trzeba zachować czujność, ponieważ kandydoza pochwy lubi nawracać.
Z kolei Enterobacter aerogenes naturalnie bytują w jelicie grubym człowieka i stanowią fizjologiczny element flory bakteryjnej człowieka, podobnie jak bakteria E.coli. W przypadku migracji do pochwy może dojść do zakażenia, gdyż drogi rodne nie są naturalnym miejscem bytowania tych bakterii, bezpiecznym dla człowieka. Często dochodzi do takich migracji z uwagi na niewłaściwą higienę intymną, która pozwala na przeniesienie bakterii z okolic okołoodbytowych do pochwy.
E. aerogenes, znane obecnie jako Klebsiella, charakteryzują się wysoką zjadliwością oraz opornością na leczenie. W Pani przypadku należy wykonać antybiogram, określający wrażliwość bakterii, co pozwoli na wdrożenie skutecznego leczenia. Jeżeli chodzi o antybiotyki bezpieczne w ciąży, to są to: amoksycylina, cefaleksyna i nitrofurantoina (za wyłączeniem I trymestru i kilku tygodni przed porodem). Jeżeli bakteria okaże się wrażliwa na któryś z nich, lekarz zadecyduje o wdrożeniu antybiotyku do leczenia. Tutaj więcej o antybiotykach w okresie ciąży: https://portal.abczdrowie.pl/antybiotyki-w-ciazy.
Proszę pamiętać, że zakażenia bakteryjne należy bezwzględnie leczyć podczas ciąży, bo stanowią realne zagrożenie dla zdrowia płodu. Zachęcam również do stosowania probiotyków ginekologicznych, mających na celu wsparcie flory bakteryjnej pochwy i minimalizowanie ryzyka rozwoju chorobotwórczych patogenów. Zachęcam do lektury tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zmniejsz-ryzyko-zakazen-w-ciazy-aby-ochronic-siebie-i-dziecko.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy te bakterie są niebezpieczne dla ciąży? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy w ciąży można stosować Trivagin? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy faktycznie ta bakteria może występować w pochwie bez konieczności jej leczenia? – odpowiada Lek. Michał Lenard
- Czy mogę uprawiać sport przy grzybicy pochwy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Proteus Mirabilis a leczenie bakterii – odpowiada Małgorzata Panek
- Bakterie enterobacter aerogenes i staphylococcus aureus mssa w wymazie z pochwy – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Czy treptococcus agalactiale gr B jest nieuleczalne? – odpowiada Lek. Klaudia Kuśmierczuk
- Czy mam się stresować obecnością tej bakterii w ciąży? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Do urologa? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Gronkowiec koagulazoujemny – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Grzybica pochwy - przyczyny, objawy, profilaktyka i leczenie
Grzybica pochwy, czyli inaczej kandydoza pochwy, t
Co może oznaczać nieprzyjemny zapach z pochwy? Zakażenia wirusowe, bakteryjne i grzybicze
Brzydka woń wydobywająca się z pochwy może stanowi
Czym jest kandydoza?
Współczesna dieta, nadmiar stresu oraz niekorzystn