Czy fragmenty żył po operacji żylaków wchłoną się?

Badania kontrolne - USG - po operacji żylaków wykazało, że po zabiegu powyżej kolana pozostały dość duże fragmenty nieusuniętych żylaków. W czasie operacji lekarz mówił, że żyła jest twarda i się rwie, ale dlaczego nie usunął tych fragmentów? Na wizycie kontrolnej lekarz stwierdził, że te pozostałe fragmenty żył wchłoną się. Jestem zaniepokojona, ponieważ odczuwam lekki ból i pieczenie w tych miejscach, gdzie pozostały nieusunięte żyły. Będę wdzięczna za odpowiedź i rozwianie moich wątpliwości.

Witam!
Klasyczna operacja żylaków polega na podwiązaniu ujścia żyły odpiszczelowej do żyły udowej, a następnie usunięciu żyły odpiszczelowej oraz żylaków. W opisanej sytuacji zabieg ze względu na utrudnienia związane z kruchością żyły odpiszczelowej mógł być wykonany tylko w możliwym zakresie. Jednakże należy wiedzieć, że pozostałe fragmenty nieusuniętych żylaków powinny ulec zanikowi i wchłonięciu, gdyż są wyłączone z krążenia i nie przepływa przez nie krew. Wobec tego wydaje się, że nie ma powodów do niepokoju. Opisane lekkie dolegliwości mogą występować przez kilka tygodni po zabiegu, wydaje się, że możliwe jest stosowanie leków przeciwbólowych z grupy NLPZ oraz zewnętrzne stosowanie heparyny drobnocząsteczkowej w żelu na skórę nad pozostawionymi żylakami (o ile lekarz nie zalecił inaczej). Należy pozostać pod kontrolą lekarza prowadzącego, w przypadku zaostrzenia dolegliwości należy zgłosić się do lekarza. Pozdrawiam serdecznie!