Czy ginekolog może odmówić w takiej sytuacji?

Byłam z córką u ginekologa. Ma 17 lat i jeszcze nie współżyje ale chciała już zacząć brać antykoncepcje i współżyć. Niestety od lekarki uzyskaliśmy odpowiedź że mimo mojej zgody ona nie może zbadać córki i przepisać antykoncepcji bo takie jest podobno polskie prawo i jeżeli chce zacząć brać antykoncepcje to "najpierw zacznij współżyć a potem przyjdź". Mam pytanie czy to prawda że takie jest prawo i czy faktycznie ginekolog nie może tego zrobić.
KOBIETA, 46 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

zgodnie z polskim prawem ginekolog nie powinien odmówić badania ginekologicznego i przepisania tabletek antykoncepcyjnych kobiecie, która ukończyła 16 lat i otrzymała zgodę rodzica. W przypadku rozpoczęcia brania antykoncepcji, lekarz bierze także pod uwagę stopień rozwoju układu rozrodczego i ewentualne przeciwwskazania natury medycznej. Sam wiek Pani córki nie powinien być jednak przeszkodą do przepisania tabletek antykoncepcyjnych.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w treściach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-dla-nastolatkow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.