Czy glikol jest bardzo toksyczny?

Dobry wieczor, dzisiaj w pracy musialem posprzatac glikol ktory wyciekal z pompy ciepla? nie wiem nawet do konca co to bylo. kierownik po moim pytaniu czy jest to bezpieczne powiedzial, ze tak. Bedac przekonanym ze to nie jest nic niebezpiecznego musialem wykrecac reczniki do wiadra i zbierac ten glikol z podlogi bez rekawiczek. Potem z ciekawosci doczytalem czy to na pewno bezpieczne i teraz jestem zmieszany. Nie wiem czy to byl glikol propylenowy czy etylenowy ale czuje sie oslabiony i mam mdlosci. Dosyc spora ilosc tego glikolu wykrecalem recznikiem golymi rekoma. Czy jest szansa, ze wchlonal sie przez skore czy niepotrzebnie sie martwie?
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

ciężko odpowiedzieć na to pytanie, jeśli nie ma Pan pewności co do tego, jaka to dokładnie była substancja.

Są istotne różnice między glikolem propylenowym a glikolem etylenowym. Ten pierwszy jest dokładnie przebadany i z pewnością mniej toksyczny od glikolu etylenowego. Glikol etylenowy to natomiast substancja toksyczna, która stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również życia. Ludzki organizm jest w stanie wchłaniać go nawet przez skórę, a także z przewodu pokarmowego oraz przez drogi oddechowe.

Skoro odczuwa Pan złe samopoczucie, to proszę koniecznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu oceny stanu zdrowia. Proszę nie zwlekać.

O zatruciu glikolem pisaliśmy tutaj:

https://portal.abczdrowie.pl/zatrucie-glikolem-przyczyny-objawy-diagnostyka-i-leczenie.

Inne pytania o glikol umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ta-substancja-ma-zly-wplyw-na-zeby,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-glikol-etylenowy-jest-szkodliwy-dla-dzieci,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-glikol-butelynowy-to-bezpieczny-skladnik-kremu-jesli-jestem-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.