Czy gorączka może mieć podłoże psychologiczne?

Witam mam pytanie, czy stan podgorączkowy w granicach do 38 stopni może być z przyczyn psychogennych?zmagam się z nerwicą.Poza stanem gorączkowym nie mam innych dolegliwości.Pozdrawiam serdecznie

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zachęcam Panią do wizyty u lekarza rodzinnego i wykonania podstawowych badań. Podwyższona temperatura, która utrzymuje się przez pewien czas, może sygnalizować różne problemy zdrowotne. Trzeba najpierw wyeliminować przyczyny organiczne, a więc te związane bezpośrednio ze stanem Pani zdrowia – do tego niezbędna jest ocena wyników badań i w razie potrzeby skierowanie do lekarzy specjalistów. Dopiero po wykluczeniu przyczyn somatycznych, można uznać, że podwyższenie temperatury ciała jest spowodowane np. silnym lub długotrwałym stresem lub też innymi zaburzeniami dotykającymi sferę Pani psychiki.

Podwyższona temperatura ciała jest symptomem między innymi problemów z tarczycą czy schorzeń związanych z układem pokarmowym. Występuje przy chorobach reumatycznych, przegrzaniu organizmu oraz boreliozie. Być może wskazuje na rozwijającą się infekcję, ale może także stanowić objaw zakażenia pasożytniczego lub grzybicznego. Trzeba monitorować także, czy stan podgorączkowy nie przechodzi w gorączkę. Gorączka jest klasyfikowana w zależności od długości występowania na trwającą mniej niż trzy doby, trwającą do 14 dni i taką która utrzymuje się powyżej 2 tygodni - zwłaszcza w tym ostatnim przypadku należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej.

Więcej informacji na temat znajdzie Pani w tych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/stan-podgoraczkowy-przyczyny-leczenie,

https://portal.abczdrowie.pl/goraczka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.