Czy hemoroid zniknie sam?

Witam, 3 dni temu wyskoczył mi hemoroid. Nigdy wcześniej nie odczuwałam żadnych objawów związanych z żylakami odbytu, teraz oprócz dyskomfortu także nie odczuwam innych dolegliwości, nie mam problemu z wypróżnieniami, ale ten hemoroid jest na zewnatrz. Stosuje maść z apteki, czy jest możliwe że zmniejszy się on i zniknie samoistnie?

Lek. Jan Bujok Chirurgia

Witam
Opisywany przez Panią obraz chorobowy jest typowy dla zakrzepicy splotu brzeżnego - choroby nazywanej w piśmiennictwie anglosaskim "two week desease", zatem z dużym prawdopodobieństwem można domniemać, że choroba sama ustąpi, choć czasami może po sobie pozostawić nieestetyczny fałd anodermy. Po 3 dniach od początku dolegliwości leczenie polega jedynie na stosowaniu miejscowym maści łagodzących. W przypadku nieustępowania zmiany konieczna będzie wizyta u specjalisty.
Pozdrawiam
Jan Bujok