Czy hemoroidy wykluczają spożywanie alkoholu?

Jestem bardzo młoda i zdiagnozowano u mnie hemoroidy. Czy ja nie będę mogła spożywać alkoholu do końca życia? Czy po usunięciu ich metodą barrona i okresie rekonwalescencji można spożywać alkohol? Chodzi mi o ilości alkoholu np. 3 piwa na imprezie albo 6 kieliszków wódki

Redakcja abcZdrowie

Witam,

alkohol sprawia, że naczynia w końcowym odcinku układu trawiennego rozszerzają się, co w konsekwencji z czasem może prowadzić do powstania, ale też nasilenia choroby hemoroidalnej wskutek stanów zapalnych i zatorów.

Dlatego też zarówno leczenie choroby, jak i jej profilaktyka opiera się między innymi na odpowiedniej diecie, wykluczającej produkty wzdymające, zapierające, ale też ostre przyprawy, słodycze i oczywiście alkohol.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-walczyc-z-hemoroidami.

Stąd zarówno teraz, jak i po usunięciu guzków hemoroidalnych za pomocą gumkowania nie powinna Pani spożywać alkoholu. Oczywiście sporadyczne spożycie minimalnej jego ilości nie powinno mieć bezpośredniego przełożenia na nasilenie dolegliwości czy ponowne pojawienie się guzków krwawniczych, niemniej trudno ocenić, jaka ilość byłaby szkodliwa. To kwestia osobnicza, której nie sposób oszacować – proszę pamiętać, że alkohol jest tylko jednym z czynników, powodujących czy nasilających chorobę.

Proszę porozmawiać z lekarzem, warto ustalić przyczynę choroby. Oczywiście proszę również pamiętać o odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej, unikaniu długotrwałego siedzenia i nadmiernego parcia podczas defekacji (nie należy doprowadzać do zaparć). Usunięcie hemoroidów przy pomocy metody Barrona nie oznacza, że choroba już nigdy nie wróci.

Więcej informacji odnajdzie Pani w naszych artykułach, zachęcam do zapoznania się z nimi: https://portal.abczdrowie.pl/hemoroidy-przyczyny-schorzenia-u-kobiet oraz https://portal.abczdrowie.pl/porady-jak-uniknac-hemoroidow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.