Czy hospitalizacja byłaby dobrym pomysłem?

Mój przyjaciel zmaga się ze stanami depresyjnymi. Mówi, że nie chce kontynuować swojego życia, od roku jest bezrobotny i nie chce podjąć żadnej pracy, bo w jego odczuciu nie nadaje się do czegokolwiek. Rozmawiam z nim na ten temat, zachęcam do sięgnięcia po pomoc u specjalisty, rozmowy z psychologiem, jednak nie daje to żadnego efektu. Przyznaje się do chęci odebrania sobie życia, ale na koniec dodaje, że jest za głupi i słaby do tego. Nie mogę mu pomóc w żaden sposób, jest głuchy na prośby moje i swoich bliskich. Nie jestem w stanie opiekować się nim cały czas, kosztuje mnie to za dużo energii i nerwów. Chciałabym, aby przestał cierpieć, niestety skończyły mi się możliwości. Czy jest cokolwiek, co mogę jeszcze zrobić w tej sytuacji? Czy hospitalizacja byłaby dobrym pomysłem i jak do niej namówić?

Witam,
Myślę, że na początek jakakolwiek forma pomocy specjalisty poprzez wizyty w przychodni, niekoniecznie przez hospitalizację byłaby wskazana. Nie można bagatelizować żadnych oznak zachowań autodestrukcyjnych. Jeśli uzna Pani, że dana osoba stanowi jakiekolwiek zagrożenie dla siebie lub innych należy powiadomić odpowiednie służby również pogotowie ratunkowe bądź po prostu połączyć się na alarmowy numer 112, gdzie dyżurni wyślą na miejsce odpowiednie służby. Jeśli nie potrafi Pani nakłonić przyjaciela do podjęcia leczenia i jak Pani sama wspomniała kosztuje ją to sporo "nerwów", proszę również samej skorzystać z pomocy osób trzecich nawet jeśli miałyby być to służby ratunkowe. Pozdrawiam