Czy istnieje jednak ryzyko, że jestem w ciąży?

Dzień dobry, Mam prawie zawsze 30 dniowe cykle - 1 dzień,oraz podejrzenie endometriozy. Dnia 14.07 dostałam okres,trwał jak zwykle. Dnia 26.07 dostałam plamienie które trwało do 12.08. Plamienie skończyło mi się po wizycie u ginekologa i przepisaniu mi Rigevidon. Lekarz kazał mi wziąć tabletki od razu i brać je 3 miesiące bez żadnej przerwy. Kurację zaczęłam dnia 12.08 , uprawiałam seks bez zabezpieczenia dnia 20.08. Moje pytanie brzmi czy jest ryzyko ciąży ? Z moich obliczeń wynika ,że przy regularnym okresie w tym dniu był okres niepłodny wyliczając od dnia 14.07 oraz od dnia 26.07. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej nie występują dni płodne oraz dni niepłodne. Substancje czynne zawarte w tabletkach sprawiają, że komórka jajowa nie zostaje uwolniona, a więc pigułki blokują owulację. Nie ma więc sensu wyliczenie dni płodnych w taki sposób, jak dotychczas.

Pierwszą tabletkę Rigevidon należy przyjąć w pierwszym dniu krwawienia. Wówczas skuteczność następuje od razu. Jeśli więc zażyła Pani pierwszą tabletkę w dowolnym dniu cyklu, to należało zabezpieczać się dodatkowo przez cały ten cykl miesiączkowy.

W związku z powyższym stosunek bez zabezpieczenia może zakończyć się ciążą. Proszę wykonać test ciążowy po około dwóch tygodniach od tej sytuacji. On da Pani jednoznaczną odpowiedź.

Pytania o rozpoczęcie przyjmowania tabletek w dowolnym dniu cyklu pojawiały się w naszym serwisie pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-zaczac-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne-yaz-w-dowolnym-dniu-cyklu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/po-jakim-czasie-dzialaja-tabletki-antykoncepcyjne-jezeli-zazyje-sie-je-w-dowolnym-dniu-cyklu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-brac-tabletki-w-dowolnym-dniu-cyklu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.