Co spowodowało zakończenie plamienia?

Dzień dobry, Mam regularne okresy około 30 dniowe. 2 tygodnie po zakończonym okresie dostałam plamienie które trwało 3 tygodnie do momentu wizyty u lekarza i rozpoczęcia kuracji Rigevidon . Na drugi dzień od wzięcia tabletek plamienie ustało . Moje pytanie brzmi co spowodowało zakończenie plamienia? Czy początek okresu mam od dnia pierwszego krwawienia ,czy od momentu ponownego plamienia ? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zakończenie plamienia najprawdopodobniej było spowodowane rozpoczęciem kuracji lekiem Rigevidon. Tabletki antykoncepcyjne regulują bowiem cykl miesiączkowy, dlatego bywają stosowane nie tylko jako środek antykoncepcji, ale również sposób na wyrównanie hormonów.

Pierwsza tabletka antykoncepcyjna powinna być zażyta pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego. Jest to jednocześnie pierwszy dzień cyklu. W Pani przypadku tabletka została przyjęta w środku cyklu, dlatego w tym miesiącu tabletki mogą nie spełnić swojej funkcji antykoncepcyjnej. Po miesiącu regularnego przyjmowania tabletek powinno się to zmienić.

W przypadku doustnej antykoncepcji hormonalnej za pierwszy dzień cyklu uznaje się pierwszą tabletkę z nowego opakowania.

Zachęcamy do zapoznania się z podobnymi pytaniami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pierwszy-dzien-cyklu-przy-tabletkach-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-jest-pierwszy-dzien-cyklu-w-czasie-przyjmowania-tabletek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.