Czy ja mam niedowagę?

Mam 20 lat, 158 cm wzrostu i 46 kg wagi. Moi rodzice uważają, że jestem zbyt chuda, jest też tak, że jak zjem więcej, moja waga zwiększa się nawet o 1.5 kg w ten sam dzień, a rano na drugi dzień ważę już normalnie. Czy to normalne?

MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Twoja masa ciała jest poniżej dolnej granicy normy. Dolna granica normy BMI to 18.5 kg/m2, natomiast twój BMI wynosi 18.4 kg/m2.

Wahania wagi ciała w ciągu doby są normalne. Dorosły człowiek powinien wypijać w ciągu dnia 1.5- 2 l. płynu, co daje 1.5-2 kg. W ciągu doby taka ilość wody zostaje przetworzona i częściowo wydalona, a należy jeszcze wziąć pod uwagę masę pokarmu.

Z pozdrowieniami.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy mam już niedowagę?

Mam 15 lat, 173 cm wzrostu i ważę 47-48 kg. Chciałabym się dowiedzieć czy mam niedowagę?
15 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Twoje BMI wynosi 16 i znajduje się poniżej 3 centyla na siatkach centylowych, co oznacza zanczny niedobór masy ciała (niedowagę). Musisz wiedzieć, że nie tylko nadwaga i otyłość są szkodliwe, ale również niedowaga stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Najlepiej jeśli udasz się do lekarza, ponieważ przyczyn niedowagi może być wiele. Porozmawiaj o tym również z rodzicami.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy mam niedowagę?

Mam problem. Mój ojciec kłóci się ze mną, mówiąc, że mam niedowagę. Chciałabym się dowiedzieć, czy w wieku 11 lat, mając 155 cm wzrostu i 39 kg, mam nieprawidłową wagę. Chodzę do piątej klasy, mam WF trzy razy w tygodniu, jem normalnie (cztery posiłki dziennie, nie jem drugiego śniadania, a czasem podwieczorka). Tata się kłóci, że jestem chuda jak palec. Prawdą jest, że w pewnym momencie się odchudzałam, ale czy teraz wciąż mam niedowagę? Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Twoja masa ciała według siatek centylowych wskazuje na prawidłową masę ciała. Znajdujesz się na 50 centylu czyli dokładnie pośrodku normy. Nie powinnaś się odchudzać, ponieważ jesteś w wieku intensywnego wzrostu i rozwoju Twojego organizmu. Zawsze warto jest wiedzieć jak powinniśmy się odżywiać, dlatego powinnaś zapoznać się z zasadami prawidłowego odżywiania i do nich zacząć się stosować.
1. Jedz posiłki regularnie, tzn. o w miarę stałych porach (np. codziennie o 8.00, 11.30, 14.30, 17.30 i 20.30) oraz w równych odstępach czasu co około 3 godziny.
2. Pij dużo płynów - wody mineralnej, herbaty (zielonej, czerwonej, owocowej), soków warzywnych i soków owocowych 100%. Unikaj natomiast napojów słodzonych, soków z dodatkowym cukrem oraz napojów gazowanych, które dostarczają ogromne ilości zbędnych kalorii.
3. Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone - unikaj fast foodów, gotowych dań mrożonych, zupek instant (typu chińskie), chrupek oraz słodyczy.
4. Codziennie jedz warzywa i owoce. Warzywa dodawaj do każdego posiłku.
5. Jeśli nie możesz obejść się bez słodyczy wybieraj te zdrowsze wersje np. gorzką czekoladę i ciasta domowej roboty, najlepiej w wersji zdrowej - bez śmietany, tłustych kremów, masła i margaryny do pieczenia (można ją zastąpić olejem).
Zawsze jedz śniadanie proponuję tu np. jogurt naturalny z płatkami owsianymi, siemieniem lnianym, suszonymi owocami lub orzechami i śniadanie gotowe. Zamiast musli możesz sięgnąć po omlet z maki pełnoziarnistej z warzywami lub po prostu pełnoziarnistą kanapkę z białkiem (chudą wędliną, rybą czy półtłustym nabiałem) i oczywiści z warzywami. Na przekąski najlepiej sprawdzają się produkty na ząb czyi owoce, orzechy, jogurty, kefiry czy maślanki naturalne lub sałatki zrobione w domu (skropione oliwą lub z jogurtem). Obiad powinien składać się z węglowodanów złożonych (czyli kaszy, makaronu pełnoziarnistego, ryżu dzikiego czy ziemniaków - bez dodatku tłuszczu), białka (2-3 razy w tygodniu ryby, także tłuste, 2 razy w tygodniu mięso - drób, cielęcina, ale również chude części mięsa czerwonego i 2 razy w tygodniu nasiona strączkowe- fasola, cieciorka, groch, soczewica itp.) oraz warzyw. Na kolację natomiast najlepiej zjeść posiłek białkowy, który nasyci nasz organizm i przed snem nie będzie nas ssało w żołądku. Może to być posiłek gotowany np. ryba z warzywami czy pasta twarogowo-jajeczna z chlebkiem razowym z warzywami. Pomysłów jest dużo. Im bardziej posiłki różnorodne tym lepiej.

Pozdrawiam serdecznie,
Mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty