Czy jest jakaś dieta na przytycie?

Witam, wszędzie mnóstwo mówi się o tym, jak schudnąć. A ja chciałabym przytyć. Jestem 28 letnia kobieta, mam 165 cm i ważę 46 kg. Czy zaleca się jakiś konkretny rodzaj jedzenia, czy po prostu powinnam "się obżerać" na siłę, jak to mówią wszyscy, dla których ktoś, kto chce przytyć jest dziwny...

Dzień dobry,

diety na przytycie nie są proste, tzn. jest ją trudniej o dziwo dostosować do siebie niż dietę odchudzającą. W przypadku, kiedy chciałaby Pani zwiększyć swoją masę ciała należy zgłosić się do dietetyka, który udzieli Pani odpowiednich wskazówek.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

Dieta taka jest bardzo trudna. Powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb organizmu. Proszę pamiętać, że jedzenie słodyczy czy fast food może wpłynąć na zwiększenie masy ciała, lecz także skutkować niezdrową otyłością.

Najlepiej najpierw zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu wykonania odpowiednich badań, a następnie do dietetyka.

Pozdrawiam serdecznie,
Paulina Roziewska
proziewska@gmail.com
http://dietetyka-medyczna.pl/

Witam serdecznie,
Na początku zalecam zrobić badania np. na cukier oraz nadczynność tarczycy. Jeżeli z badań wyjdzie wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinna Pani skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu.
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby zalecić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Muszę się zorientować jaki jest Pani styl życia, stan zdrowia, ile ma Pani czasu na przygotowywanie posiłków, jakie są Pani preferencje smakowe itp. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana współpracą to zachęcam do kontaktu drogą milową.
Nie mniej jednak powinna Pani spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 1-2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Powinna Pani unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.
W celu zwiększenia masy ciała powinna Pani być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pani zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis, aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.
kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Dieta zawsze powinna być racjonalna i nawet jeśli chce się przytyć, to nie polega na obżeraniu się wyłącznie dla zwiększenia kaloryczności. Warto przeanalizować Pani dotychczasowy jadłospis (pory, wielkości i rodzaje posiłków) oraz na zrobić podstawowe badania. Podpowiedź jakie byłyby wskazane znajdzie Pani w linku
http://miesowicz.dobrydietetyk.pl/oferta/przebieg-wizyty/zalecane-badania-krwi/
W razie pytań proszę śmiało dzwonić, tel. 606 130 841

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Dieta na przytycie to dieta o zwiększonej energetyczności. Wymaga również większej podaży białka w stosunku do diety osób o prawidłowej masy ciała. Powinna również obfitować w niezbędne składniki odżywcze, w tym witaminy i składniki mineralne. Dieta na przytycie nie oznacza więc objadania się wszystkim co „wpadnie w ręce”. Najważniejsze jest, aby najpierw zdiagnozować przyczynę zaistniałej niedowagi. Być może jest ona spowodowana jakąś chorobą. W tym przypadku konieczna będzie konsultacja u dietetyka, który dostosuje jadłospis zarówno do problemów z masą ciała jak i jednostki chorobowej. Jeśli jednak nie niedowaga nie wynika z choroby, warto trzymać się pewnych zasad, które pomogą Pani przytyć zdrowo.
Dieta powinna być urozmaicona.
Powinna obfitować w różnorodne warzywa i owoce.
W diecie muszą znaleźć się pełnoziarniste produkty zbożowe.
Pamiętaj o źródłach białka, takich jak produkty mleczne.
Wybieraj chude gatunki mięs i wędlin..
Nie zapominaj o rybach morskich.
Do surówek i sałatek dodawaj oleje roślinne.
Jako dodatek do potraw lub przekąskę stosuj orzechy, pestki słonecznika i dyni, suszone owoce i gorzką czekoladę.
Pamiętaj też o dobrym nawodnieniu – pij wodę mineralną.
Jedz posiłki mniejsze objętościowo, ale często – staraj się spożywać 5-6 posiłków dziennie.
Pobudzaj apetyt – nic lepiej nie wpływa na pobudzenie apetytu niż szklanka soku owocowego lub warzywnego wypita przed posiłkiem
Unikaj słodyczy i kofeiny, która pobudza metabolizm.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Dieta na przytycie
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/dieta-na-przytycie.html