Czy jest jednak opcja, że jestem w ciąży?

Witam, mam obawy, że jestem w ciąży. W grudniu doszło do wytrysku ale jest możliwość, że doszło do czegoś jeszcze w styczniu lub lutym. Robiłam kilka testów domowych ale wykazywały zawsze negatywnie. Widzę dużo zmian na ciele, mam widoczne żyły na piersiach, bokach brzucha i na rękach oraz na nogach. Ostatnio mam więcej zachcianek na różne potrawy. Mam wahania nastroju i boli mnie brzuch na dole jeśli go naciskam. Mam sporo gazów oraz „burczenia” w brzuchu. Pulsuje też mi w brzuchu. Mam okres do tego czasu, spóźniał się czasami ale chyba było w porządku. Dzisiaj albo jutro powinnam dostać okres a go nie mam. Boje się, że jednak jest taka opcja, że jestem w ciąży.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli stosunek płciowy, który wiąże Pani z hipotetyczną ciążą miał miejsce w styczniu, a nawet w lutym, to od tamtej pory któryś z wykonanych przez Panią testów ciążowych z pewnością pokazałby wynik pozytywny. Jeżeli również od tamtej pory miesiączkuje Pani, a krwawienia nie odbiegają od normy pod względem długości trwania czy obfitości, to tym bardziej wyklucza to ciążę.

Trudno natomiast orzec, czym są spowodowane zmiany w Pani organizmie – zachcianki, wahania nastroju czy bóle podbrzusza mogą mieć związek z cyklem miesiączkowym i dla niektórych kobiet są naturalnym symptomem zbliżającej się menstruacji. Z kolei problemy trawienne nie muszą mieć związku z resztą dolegliwości, a mogą pojawiać się wskutek stresu, który Pani towarzyszy np. z powodu strachu przed ewentualną ciążą. Jeśli jest Pani zainteresowana, to odsyłam do artykułu zawierającego wskazówki, jak poradzić sobie z problemami trawiennymi: https://portal.abczdrowie.pl/31-praktycznych-porad-jak-wspomoc-prace-ukladu-pokarmowego.

Jeżeli dolegliwości nasilą się, proszę dla pewności wybrać się do ginekologa – wykluczy ciążę oraz ustali przyczynę spóźniającej się miesiączki. Może również zlecić wykonanie badań hormonalnych, będących sprawcami Pani problemów. Tutaj może Pani przeczytać na temat badań hormonalnych: https://portal.abczdrowie.pl/badania-hormonalne-u-mezczyzn-testosteron-estrogen-luteina-folikulotropina-prolaktyna?c=168&src01=8d289.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.