Czy słusznie panikuję, że jestem w ciąży?

Witam. W grudniu między mną a partnerem doszło do pettingu z wprowadzeniem palców do pochwy,jednakże na jego dłoniach nic się nie znajdowało, może niewielkie ilości. Warto zaznaczyć, iż brałam w tamty czasie antybiotyk na trądzik. W styczniu okres spóźnił mi się 7 dni, ale przyszedł normalny, taki jak zawsze. W lutym miesiączka również wystąpiła jednakże spóźniła się 10 dni, w marcu wystąpiła w terminie. Teraz znowu mi się spóźnia. Słyszałam o przypadkach, w których kobieta miesiączkowała podczas ciąży. Zaczynam panikować, bo jest to najgorszy czas na ciążę. Czy jest możliwość żebym była w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

petting nie prowadzi do ciąży, pod warunkiem zachowania higieny, o czym zresztą Pani wspomina – jeżeli na wprowadzonych do pochwy palcach nie było spermy lub preejakulatu, to nie ma możliwości zapłodnienia.

Zaburzenia miesiączkowania mogą mieć wiele przyczyn – często są to drobne zaburzenia hormonalne, które zdarzają się nawet zdrowym kobietom, a które są skutkiem np. diety, intensywnego wysiłku fizycznego czy zażywanych leków – w tym również antybiotyków stosowanych w leczeniu trądziku.

Odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie.

Miesiączkowanie w czasie ciąży zazwyczaj jest w rzeczywistości skąpym plamieniem spowodowanym niedoborem progesteronu, może być także skutkiem zagnieżdżania się zarodka, a czasami faktycznie jest wynikiem złuszczania się błony śluzowej macicy. Tak jak wspominałam, „okres” w ciąży jest jednak skąpym plamieniem i trudno pomylić go z miesiączką, więc nie ma Pani powodu do obaw.

Na temat plamienia i krwawienia w ciąży może Pani przeczytać w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-pojawiania-sie-miesiaczki-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.