Czy jest szansa, że zarodek się jeszcze rozwinie?

Mam 27 lat. Ostatnia miesiączkę miałam 29 lipca. Na pierwszym badaniu USG (6 wrzesnia, 5 tydzień) widać było pęcherz ciążowy. 20 września (7 tydzień i 4 dni) pęcherzyk ciążowy i ciałko żółte są w normie jak na 7 tydzień, natomiast zarodek jest za mały i nie ma akcji serca. Czy to jest normalne, jest szansa, że zarodek się jeszcze rozwinie? Następną wizytę mam dopiero za tydzień czy w międzyczasie mogę zrobić badanie beta HCG i sprawdzić jego przyrost? Jeżeli będzie prawidłowy tzn. że dziecko się rozwija?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w międzyczasie może Pani oznaczyć poziom gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG). Jego przyrosty rokują dobrze, jeśli chodzi o rozwój ciąży.

Kluczowe jest jednak badanie USG, na którym lekarz uwidoczni akcję serca zarodka. Zazwyczaj następuje to w okolicach szóstego lub siódmego tygodnia ciąży. Zdarzają się przypadki, że bicie serca płodu uwidacznia się później, co związane jest z nieprawidłowym obliczeniem wieku ciąży.

W tym celu lekarz zalecił Pani kolejną wizytę za tydzień, która z pewnością wiele wyjaśni. Trzymamy kciuki!

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/malutki-zarodek-w-7-tygodniu-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/maly-zarodek-w-7-tygodniu-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-bicia-serca-w-7-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.