Czy możliwe było pojawienie się zarodka?

Pytanie dotyczy spadającej bety hcg a rozwijająca sie ciąże …w 6 tyg. ciąży beta spadła z 6 tys. do 3 tys. …na obrazie usg widoczny pęcherzyk z ciałkiem żółtym bez zarodka… dostałam skierowanie do szpitala na zabieg ale miałam poczekać dwa tygodnie az moze zacznie sie samoistne poronienie… odstawiłam leki (acard i duphaston) w międzyczasie objawy ciąży zdecydowanie zmalały, jedynie lekko bol piersi pozostał…po dwóch tygodniach kontrolne usg przed przyjęciem do szpitala i nagle na usg widoczny zarodek z bijącym sercem… z wyliczeń młodszy o 6 dni, ale wszystko wyglada ok… jak to możliwe ze przy tak spadającej becie pojawił sie zarodek? (Laboratorium to samo, nie popełniło błędu)

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w medycynie wszystko jest możliwe. I choć najczęściej spadek hormonu ciążowego beta-HCG nie jest dobrym sygnałem, to jak widać na Pani przykładzie nie zawsze oznacza to poronienie.

Czasem zdarza się, że zarodek staje się widoczny później niż w szóstym lub siódmym tygodniu, czasem ciąża okazuje się młodsza niż wynika to z daty ostatniej miesiączki. Innym razem laboratorium może popełnić błąd i stąd pozorny spadek hormonu beta-HCG. W obecnej sytuacji należy się tylko cieszyć. Gratulujemy!

Inne pytania o spadek beta-HCG znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/spadek-beta-hcg-w-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/spadek-beta-hcg-i-plamienie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-taka-beta-oznacza-ze-ciaza-zle-sie-rozwija.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.