Czy jest u mnie faktycznie ryzyko ciąży?

Witam, Współżyję ze swoim chłopakiem od około roku. Od tego czasu moje cykle są regularne (30-31 dni). Nie zabezpieczamy się, ale zawsze są to stosunki przerywane. Miesiąc temu zauważyłam u siebie białe, grudkowate upławy po miesiączce i poszłam do ginekologa, była to moja pierwsza wizyta. Przepisał mi globulki Macmiror Complex 8 szt. W piątek powinnam dostać miesiączkę, jednak niestety jeszcze jej nie dostałam. Współżylam z chłopakiem przez cały cykl, także również mogły być to dni plodney. Kilka dni przed spodziewaną miesiączką zauważyłam, że chyba znowu mam jakąś infekcję więc ponownie poszłam do ginekologa i dostałam Flucofast 3 tabletki. Jestem po 2 tabletce. 1 dzień przed i 2 dni po terminie planowanej miesiączki zauważyłam u siebie ciągnący śluz z odrobiną krwi. Zrobiłam 5 testów ciążowych: 1 dzień przed planowaną miesiączką, 2 testy 1 dzień po planowanej miesiączce, następny 3 dni po i ostatni 4 dni po. Wszystkie negatywne, 1 widoczna, gruba kreska. Czuję czasem bardzo delikatny chwilowy ból brzucha, ukłucie, tak jak przed okresem, jednak jest ono prawie niewyczuwalne. Brałam też antybiotyk na przeziębienie przez 3 dni. Czy ta infekcja, bądź którekolwiek z tych leków mogły opóźnić mi miesiączkę? Czy jest szansa, że jednak jestem w ciąży mimo 5 negatywnych testów zrobionych w opisanym czasie? I czy jest duże prawdopodobieństwo ewentualnej ciąży w tym przypadku? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

stosunki przerywane nie są formą antykoncepcji, a więc nie chronią one przed ciążą.

Jednocześnie warto pamiętać, że na cykl miesiączkowy wpływa bardzo wiele czynników, a brak okresu może wynikać nie tylko z ciąży. Okres może spóźniać się również z powodu infekcji, przyjmowanych leków, odchudzania lub nadmiernego wysiłku fizycznego.

Skoro więc wszystkie testy ciążowe dają Pani wynik negatywny, a od ostatniego stosunku minęło co najmniej 14 dni, to najprawdopodobniej nie jest Pani w ciąży, a okres spóźnia się z powodu infekcji i zażywanych w związku z nią środków. Dla pewności warto jednak oznaczyć poziom beta-HCG we krwi, który ostatecznie wykluczy ciążę.

Brak okresu w kontekście negatywnych testów ciążowych został opisany w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-test-negatywny-przyczyny-czynniki-chorobowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.