Czy kłucie w pochwie w 20. tygodniu ciąży wskazuje na skracającą się szyjkę?

Dzień dobry! Jestem w 20 tygodniu ciąży. Od pewnego czasu odczuwam częste twardnienie brzucha, szczególnie podczas wstawania z łóżka oraz w pozycji siedzącej. Nie towarzyszy mu ból. Od 3 dni miewam sporadyczne kłucia w pochwie. Przed tygodniem miałam usg, które nie wykazało skracania się szyjki, jednak boję się że ból w pochwie o tym świadczy. Mieszkam w Norwegii, a tu skurcze uważa się za normę. Czy powinnam się niepokoić? Czy kłucie w pochwie wskazuje na skracającą się szyjkę?

Witaj.
Aby doszło do poronienia lub porodu przedwczesnego nie wystarczą napinania macicy musi skracać się szyjka i rozwierać ujście wewnętrzne. To można sprawdzić TYLKO głowicą dopochwową w USG. I jeśli jest odpowiedniej długości - nie ma obaw.
Pozdrawiam.