Czy kolagen może powodować dnę moczanową?

Chciałbym zacząć suplementowac kolagen. Czy kolagen w postaci suplementów może zwiększać ryzyko wystąpienia dny moczanowej? Pytam ponieważ mam hashimoto a dna moczanowa to jedna z chorób które wystapuja dość często razemz hashi.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pańskie pytanie, ponieważ na wystąpienie dny moczanowej może składać się wiele czynników. Choroby tarczycy – jej niedomaganie – może zwiększać podatność na gromadzenie się w chrząstkach i płynie stawowym pirofosforanu wapnia, również dieta, niezależnie od stanu tarczycy, ma ogromny wpływ na pojawienie się dny moczanowej. Stąd niegdyś podagra nazywana była chorobą bogatych ludzi – dieta obfitująca w białko zwierzęce sprzyja pojawieniu się dny.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/dna-moczanowa-objawy-i-leczenie.

W Pana przypadku zażywanie kolagenu raczej nie byłoby wskazane – choć nie sposób tego stwierdzić z całą pewnością, to niewykluczone, że gromadzenie się w stawach takich białek, jak kolagen mogłoby by wywołać atak dny moczanowej.

Natomiast najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą wspierania stawów i produkcji mazi stawowej jest suplementacja nie kolagenu (którego skuteczność w suplementacji coraz częściej poddaje się w wątpliwość), lecz witaminy C – zwłaszcza w postaci naturalnej oraz wraz z dietą bogatą w tę witaminę przy jednoczesnym ograniczeniu puryn (m.in. z mięsa).

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://uroda.abczdrowie.pl/jak-dziala-kolagen.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.