Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 6 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy kolagen może powodować dnę moczanową?

Chciałbym zacząć suplementowac kolagen. Czy kolagen w postaci suplementów może zwiększać ryzyko wystąpienia dny moczanowej? Pytam ponieważ mam hashimoto a dna moczanowa to jedna z chorób które wystapuja dość często razemz hashi.
MĘŻCZYZNA, 35 LAT 3 miesiące temu

Reumatoidalne zapalenie stawów - czy wyleczenie jest możliwe?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

niestety trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pańskie pytanie, ponieważ na wystąpienie dny moczanowej może składać się wiele czynników. Choroby tarczycy – jej niedomaganie – może zwiększać podatność na gromadzenie się w chrząstkach i płynie stawowym pirofosforanu wapnia, również dieta, niezależnie od stanu tarczycy, ma ogromny wpływ na pojawienie się dny moczanowej. Stąd niegdyś podagra nazywana była chorobą bogatych ludzi – dieta obfitująca w białko zwierzęce sprzyja pojawieniu się dny.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/dna-moczanowa-objawy-i-leczenie.

W Pana przypadku zażywanie kolagenu raczej nie byłoby wskazane – choć nie sposób tego stwierdzić z całą pewnością, to niewykluczone, że gromadzenie się w stawach takich białek, jak kolagen mogłoby by wywołać atak dny moczanowej.

Natomiast najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą wspierania stawów i produkcji mazi stawowej jest suplementacja nie kolagenu (którego skuteczność w suplementacji coraz częściej poddaje się w wątpliwość), lecz witaminy C – zwłaszcza w postaci naturalnej oraz wraz z dietą bogatą w tę witaminę przy jednoczesnym ograniczeniu puryn (m.in. z mięsa).

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://uroda.abczdrowie.pl/jak-dziala-kolagen.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy