Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 9 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jaką dietę stosować przy dnie moczanowej u 50-latki?

Witam serdecznie Czy przy napadach dny moczanowej można spożywać kiszoną kapustę i ogórki oraz czy można wypisać sok z kiszonych buraków oraz z kiszonych ogórków i kapusty Dziękuję za odpowiedź
KOBIETA, 50 LAT 8 miesięcy temu

Reumatoidalne zapalenie stawów - objawy

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

zarówno w okresie nasilenia choroby, jak i w czasie jej remisji należy pamiętać o zdrowym trybie życia (wykluczającym używki w postaci papierosów czy alkoholu) i diecie, dlatego że przekłada się ona bezpośrednio na rozwój choroby lub ją wyhamowuje. O chorobie może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/dna-moczanowa.

Dna moczanowa wymaga wyeliminowania produktów zawierających puryny oraz zwiększenia ilości płynów w diecie. Wskazane są produkty acidofilne (czyli kefiry, maślanki) oraz warzywa i owoce zawierające dużą ilość witaminy C. Warto podkreślić, że dieta przy podagrze, to przede wszystkim dieta jarska, wykluczająca mięso i jego pochodne, zwłaszcza wywary (zupy, sosy) oraz mięsa smażone i duszone. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-przy-dnie-moczanowej.

Kiszonki zdecydowanie warto włączyć do jadłospisu, chociaż raczej w postaci samych warzyw, a nie soków z kiszonek – zawierają dużą ilość soli, a ta jest niewskazana w diecie osoby chorej na podagrę. Więcej wskazówek dietetycznych w odpowiedziach naszych ekspertów na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dieta-a-dna-moczowa.

Przykładowy jadłospis eliminujący puryny odnajdzie Pani w naszym materiale, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/kamica-moczanowa-dieta.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy