Czy konieczna jest diagnostyka niepłodności?

Dzień dobry, Od 5 miesięcy staramy się z mężem o dziecko. Mam regularne cykle, z moim zdrowiem wszystko w porządku. Obydwoje mamy 25 lat. Czy taki okres czasu starań to w naszym wieku długo i czy powinniśmy zacząć diagnostykę pod kątem niepłodności?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

5 miesięcy to nie jest zbyt długi czas podczas starania o ciążę. Jesteście Państwo młodzi. Pisze Pani, że cykle są regularne. Wydaje się, że nie powinno być większych przeszkód, jeśli chodzi o powiększenie rodziny.

W tym momencie, na pewno warto zadbać o swój dobrostan. Szczególne chodzi o prawidłową dietę dostosowaną do prowadzonego trybu życia, odpowiednią ilość snu oraz aktywność fizyczną. Warto wspomnieć, że wysiłek wspomaga produkcję testosteronu u mężczyzn, co ma pozytywny wpływ na płodność. Jeśli chodzi o Panią, to można rozpocząć suplementację witaminami oraz kwasem foliowym. Na ten moment może Pani także obserwować cykl, aby wiedzieć, kiedy rozpoczyna się owulacja i wtedy częściej prowokować zbliżenia z partnerem. Jest wiele aplikacji mobilnych, które pomogą kontrolować tę kwestię.

Jeśli nie uda się w ciągu roku od rozpoczęcia starań, to wówczas można pomyśleć o konsultacji z ginekologiem, który na podstawie wywiadu zaleci odpowiednie badania zarówno Pani, jak i Pani mężowi. Będą to zarówno badania hormonalne, jak również obrazowe. Na ten moment zachęcamy do podejmowania prób oraz w miarę możliwości wdrożenia działań do jak najzdrowszego trybu życia. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/problem-nieplodnosci

https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-nieplodnosci-zenskiej

https://portal.abczdrowie.pl/psychologiczne-aspekty-nieplodnosci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.