Czy konieczna jest terapia?

Jestem kobietą samotnie wychowujacą dziecko. Pracuję na dwie zmiany,w weekendy się uczę i jakoś wcześniej nie miałam problemów z koncentracją,nie brakowało mi energii do życia i widziałam w tym wszystkim jakiś sens.czułam sie atrakcyjną kobietą,umiałam przyciagnać na siebie uwage, ciagle byłam roześmiana i wesoła.Od dłuzszego czasu,nie mam w sobie energii, stałam sie mało komunikatywna,nic mi sie nie chce,czesto płacze,wszystko widzę w czarnych kolorach,wydaje mi się,że nie jestem atrakcyjna,wstydzę się spotykać i umawiać z ludzmi,mam problem z zaufaniem do męszczyzn a z drugiej strony przytłacza mnie moja samotność i z dnia na dzień jest coraz gorzej.Wolny czas spendzam tylko w domku i najlepiej zamknieta aby nikt mnie nie odwiedzał.Tak naprawde funkcjonuje tylko dzieki mojej siedmioletniej córce i boje się,że wpadne jeszcze w wiekszy dołek niż teraz tkwie .Od 2 lat mam rozpoznaną nerwice,przyjmuje leki tj.Atarax,belergot,Coaxil.Tak naprawde nie wiem czy one pomogą mi zmienić mój tok myślenia,pomogły mi napewno w napadach duszności i omdlewaniu ale w głowie myśli coraz gorsze. Czy bez terapii odnajdę jeszcze swoje "ja" i pewność siebie? Czy leki mi w tym pomogą?

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

W przypadku nerwicy główne leczenie opiera się na psychoterapii. Leki są bardzo pomocne, ale nie zmieniają schematu myślenia, nie odblokowują tłumionych urazów z przeszłości sięgającej często dzieciństwa. Podjęcie psychoterapii nie powinno wynikać z przymusu, ale chęci zmiany swojego życia na lepsze, zdrowsze, wolne od smutku, osamotnienia czy poczucia bezradności. W psychoterapii są trudne etapy, kiedy trzeba rozprawić się z czymś do czego wolelibyśmy nie wracać, ale to powoduje zmianę na lepsze. Odpowiednio prowadzony proces terapeutyczny powinien w miarę czasu przynieść ulgę i pomóc w trudnościach, które z czasem przestaną być takie groźne, nieokiełznane i władcze. Dlatego zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii. Skuteczność leków powinna Pani natomiast omówić ze swoim lekarzem prowadzącym, ponieważ tylko on może podjąć decyzję odnośnie zmiany leku bądź jego dawkowania.
Pozdrawiam serdecznie.

Witam serdecznie,
Opowiada Pani o licznych trudnościach, które pojawiły się "bez powodu". Należałoby się przyjrzeć temu, czy rzeczywiście powodu nie było. Nagła zmiana zachowania z czegoś wynika. Zmęczenie i dolegliwości somatyczne mogą dotyczyć zaburzeń hormonalnych - na pewno warto dodatkowo zrobić badania krwi. Jeżeli chodzi o resztę rzeczy, które Pani komunikuje, proponuję sięgnąć po pomoc psychoterapeuty. Nerwica nie zniknie przy samej farmakoterapii, należy przede wszystkim pomóc sobie uporać się z trudnościami dzięki regularnej psychoterapii.
Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam, Magdalena Rachubińska