Czy konieczne jest usnięcie jedynki z koroną?

Witam, Od dziecka miałam koronę na "jedynce". Praktycznie od razu wokół pojawił się siny kolor. Ząb jednak nigdy mnie nie bolał. Po ostatniej wizycie nowy dentysta powiedział mi, że tę "jedynkę" należy usunąć, bo jest w niej zakażenie. Nakazał mi się udać do chirurga i implantologa. Powiedział, że raczej nie ma już szans na włożenie korony, a może być problem z implantem, bo pewnie kość też jest uszkodzona. Nie miałam robionego rentgena.Czy faktycznie może być tak źle. Czy jest inna droga?

Przede wszystkim należy wykonać zdjęcie RTG, dopiero na tej podstawie można ocenić czy można wykonać nową koronę. Przed ewentualną implantacją chirurg ocenia ilość kości na podstawie tomografii, jeżeli rzeczywiście będzie za mało-istnieją zabiegi regeneracyjne.

Witam,
siny kolor zęba sugeruje, że miazga wewnątrz zęba uległa martwicy. Nie wiem, czy ząb przed założeniem korony był leczony kanałowo. Zdjęcie rentgenowskie tego zęba pozwoli ocenić, czy są obecne zmiany zapalne wokół korzenia (co byłoby wskazaniem do leczenia kanałowego - pierwotnego lub ponownego).
Myślę, że usunięcie zęba i wykonanie implantu jest ostatecznością gdy zniszczenie zęba jest na tyle duże, że inne opcje leczenia są niemożliwe. Warto spróbować usunąć obecną koronę, przeleczyć ząb kanałowo, by wzmocnić ząb dodatkowo wykonać wkład koronowo-korzeniowy i nową koronę.
Jeśli ma Pani wątpliwości co do planu leczenia lekarza, u którego Pani była, proponuję konsultację (i wykonanie zdjęcia RTG) u innego dentysty.
Pozdrawiam