Czy krem Pigmaron można stosować na rany po trądziku?

Dobry wieczór,mam pytanie odnośnie kremu Pigmaron,dostałam go na przebarwienia po trądziku na twarzy,ale słyszałam że to bardzo silny środek i chciałabym przed stosowaniem go wiedzieć czy jest on szkodliwy i czy może mi zaszkodzić tym bardziej że nie przepisał mi go lekarz.Czy można go stosować na rany po trądziku czy tylko wygojoną skórę twarzy. Z góry dzękuje i pozdrawiam

Witam.
Kremu nie powinno stosować się m.in. na zmiany zapalne.
Można go stosować jedynie na przebarwienia na wygojonej skórze.
Jest to silny preparat i może powodować różne działania niepożądane.
W razie ich wystąpienia należy zaprzestać używania preparatu i skontaktować się z lekarzem.

Pigmanorm nie jest zarejestrowany w Polsce, ze względu na składnik hydrochinon. Ponieważ zawiera on również retinoid oraz steryd (hydrocortyzon) można go stosować również na stany zapalne. Nie powinno sie stosowac go dłużej niż kilka dni. Bez ordynacji lekarskiej bierze Pani odpowiedzialność całkowicie na siebie.