Czy ma mogę mieć początki schizofrenii? [PORADA EKSPERTA]

Dzień dobry, Mam pewien problem, otóż 7 grudnia na imprezie zażyłem kokainę po namowach kolegów, że wszystkiego trzeba spróbować. Na imprezię czułem się dobrze, natomiast dwa dni później zacząłem bać się że może mi się coś po tym stać. Przeczytałem w internecie że takie używki mogą powodować schizofremie. Od tamtej pory bardzo się boję, nie mogę jeść i spać, ciągle pocą mi się dłonie. Czuje się otępiały i zamknięty w sobie. Czuje się jak w filmie ciągle. Nie mogę się na niczym skupić i myśleć normalnie. Ciągle myśle o tym jak sie czuje, przestałem się smiac i ciągle myśle że zaczęła się u mnie schizofremia. Prosze o pomoc co o Tym myśleć i co mam robić

Dzień dobry,
Zażywanie narkotyków może prowadzić do objawów zaburzeń psychotycznych (halucynacje, urojenia) i zdarza się, że na tyle uszkadzają one układ nerwowy, że dana osoba wymaga hospitalizacji, leczenia i wspomniane objawy utrzymują się latami. W szczególności może mieć to miejsce u osób posiadających podatność genetyczną do zaburzeń psychotycznych. Nie zawsze jednak objawy psychotyczne świadczą o psychozie jaką jest schizofrenia i nie ma takiej opcji by zażywanie substancji psychoaktywnych było przyczyną tej choroby psychicznej. Jedyny wyjątek może stanowić sytuacja, gdy osoba u której i tak rozwinęłaby się schizofrenia zażywa narkotyki, które stanowią wówczas czynnik spustowy objawów (uwalniają objawy), ale wtedy substancje te nie są przyczyną a jedynie wyzwalaczem (choroba ujawni się wówczas w tym momencie życia i ma miejsce zbieżność czasowa z braniem narkotyków). Radziłabym zachować spokój, gdyż jeśli objawy mają podłoże lękowe to wówczas ustąpią. W związku z tym, że przez dwa dni nic Panu nie było a objawy pojawiły się dopiero po edukacji w internecie to jestem prawie pewna, że to tylko lęk i jest Pan zdrowy. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze i radziłabym by więcej nie eksperymentował Pan z substancjami psychoaktywnymi.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psychologkulczycka.pl/