Czy makijaż powinien być zmyty przed zabiegiem?

Dzień dobry, mam pytanie po wizycie w dobrym gabinecie lekarza medycyny estetycznej. Ogólnie umówiłam się na zabieg polecany mi przez doktor - kwasy z dermapenem. Miałam to mieć po raz pierwszy, więc nie mam porównania. Recepcjonistka wzięła mnie do gabinetu, zapytała, czy ma makijaż, a kiedy powiedziałam, że nie, nałożyła mi bez żadnego zmywania twarzy, krem znieczulający. Nic nie mówiąc wyszła. 45 minut później zaprosiła mnie doktor. Starła krem i zaczęła zabieg kwasami i dermapenem. Trwał może 5 minut, nie więcej. Na noc i brodę w ogóle mi nic nie nakładała, chociaż wspominałam, że na nosie mam zaskórniki. Potem nałożyła mi maskę ochładzającą na 15 minut. A dzisiaj, 4 dni po zabiegu, oprócz schodzącej skóry, co jest normą i jest OK, mam wypryski na dole twarzy (przy zabiegu miałam jeden, ale może mi tym dermapenem "rozniosła" bakterie w okolice). Czy niezmywanie twarzy przed zabiegiem jest normalne? No i czy te kwasy z dermapenem trwają tak krótko? Zastanawiam się też, czemu nie nałożyła ich na brodę i nos. Może wszystko było ok, a tylko ja mam takie odczucie. Specjalnie wybrałam lekarza, a nie kosmetyczkę, aby mieć gwarancję profesjonalizmu i jakości

Zabiegi z użyciem dermapena wykonuję na skórze bez jakichkolwiek stanów zapalnych( jest to jedno z przeciwwskazań do tego zabiegu), którą dezynfekuję sama tuż przed zabiegiem aby mieć pewność, że dezynfekcja wykonana jest prawidłowo. Dobrze wykonana procedura nie należy do czasochłonnych a obszar poddawany zabiegowy ustalam z pacjentem przed rozpoczęciem pracy.

Pozdrawiam,

Katarzyna Mudel