Czy małe plamienie może być objawem ciąży?

Witam Mojej dziewczynie się spóźnia okres 8 dni miała mieć 25.12 a co miesiąc miała regularny, więc uprawialiśmy sex 27-28.12 bez zabezpieczenia jedynie, dzisiaj miała małe plamienie. Za każdym razem kiedy uprawiamy sex to bez zabezpieczenia i nie spuszczam jej się do pochwy. Czy to jest objaw ciąży? Nie robiliśmy testu ciążowego. Nie chcemy nie chcianej ciąży, jest jakas jeszcze pomoc?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, plamienie może wskazywać na ciążę, podobnie jak spóźniający się 8 dni okres. Niestety nie sposób tego stwierdzić z pewnością, ponieważ zapłodnienie zależne jest od wielu czynników – przede wszystkim od momentu w kobiecym cyklu. Stąd, by móc potwierdzić lub wykluczyć ciążę, Pańska partnerka powinna niezwłocznie wykonać test ciążowy.

Więcej o testach ciążowych pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dziala-test-ciazowy.

Proszę pamiętać, że stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcyjną, a stosujące go pary muszą liczyć się z dużym ryzykiem zapłodnienia. Jeżeli zatem chce Pan tego uniknąć, zdecydowanie powinien Pan z partnerką zacząć się zabezpieczać. Z uwagi na możliwość wystąpienia preejakulatu albo przedwczesnego wytrysku nie jest możliwe kontrolowanie stosunku przerywanego na tyle, by można o nim mówić, że stanowi zabezpieczenie przed nieplanowaną ciążą.

Na temat stosunku przerywanego i jego możliwych konsekwencji przeczyta Pan pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/na-czym-polega-stosunek-przerywany.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.