Czy mam jeszcze szansę na zdrową ciążę w wieku 35 lat?

Witam. 16 lat temu urodziłam przez cc piersze dziecko . Bardzo wtedy przytylam , ponieważ miałam zatrzymanie wody w organizmie i zatrucie ciążowe. Miałam też problemy z ciśnieniem. Cesarka trwała kilka godzin , ponieważ miałam bezdech i stan przedrzucawkowy. Znieczulenie było ogólne. Z dzieckiem bylo wszystko dobrze. 5 lat później zeszlam w ciążę, ale niestety poronilam w 16 tygodniu. 6 lat temu zeszlam w ciążę. W 38 tygodniu przez cc urodziłam zdrową córeczkę. Całą ciążę wymiotowalam , ale ogólnie było wszystko ok. W czasie cesarki , która też trwała kilka godzin lekarz mówił że jest bardzo dużo zrostow itp . Znieczulenie było do kręgosłupa. Ze względu na nadwagę byłam cięta od pępka w dół i w tym miejscu zrobił po sie 1 cc 3centymetrowy bliznowiec który przy okazji drugiej cc zostal wyciety. Nie mam niestety protokołu pooperacyjnego i nie znam szczegółów a zastanawiam się czy byłaby szansa na zajście w ciążę i urodzenie jeszcze dziecka. Bardzo proszę o radę:-) chociaż wiem że bez wizyty u lekarza się nie obejdzie :-)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

o szansach na zajście w ciążę decyduje właściwie cykl menstruacyjny i owulacje. Jeżeli w tej materii nie ma u Pani żadnych zaburzeń, okres jest regularny i w każdym cyklu obserwuje Pani jajeczkowanie, to teoretycznie do zapłodnienia może dojść.

Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/dni-nieplodne-i-plodne.

Co do bezpieczeństwa kolejnej ciąży czy jej utrzymania, to niestety na podstawie tych informacji, które Pani zawarła w pytaniu, nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Sugeruję wizytę u ginekologa w celu oceny sprawności narządu rodnego, a także sprawdzenia stanu macicy i blizny po cesarskich cięciach. Choć nie wystarczy to, by z całą pewnością zapewnić Panią, że blizna nie rozejdzie się z powodu kolejnej ciąży i nie pozwoli przewidzieć przebiegu ciąży, to na pewno będzie pomocne.

Biorąc pod uwagę Pani poprzednie ciąże, a także powikłania, o których Pani pisze, decyzję o kolejnej ciąży należy szczególnie uważnie przemyśleć, a także dokładnie zaplanować.

Być może także ten materiał okaże się dla Pani pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/ciaza-po-35-roku-zycia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.