Czy mam powtarzać b-HCG?

Witam. Pisze do Pani z pytaniem. Ostatnia miesiączkę miałam 10.09.2022, stosowalam lek Cyclo-progynova po problemach z miesiaczkowaniem po cc w marcu 2021. Test zrobiłam 17.10 wyszedł pozytywny, tego samego dnia wykonano mi USG na którym została potwierdzona ciaza, widoczny pęcherzyk. 22.10 powtórzono USG dalej widoczny tylko pęcherzyk, w tym dni też wykonałam badanie beta hcg - wynik 8326,83 mlu/ml, beta powtórzona dziś czyli po 48h. Wynik 12768.48 wg kalkulatorów wzrostu poziomu beta hcg nizszy niż norma. Czy w tym tyg ciąży (wg kalendarza 6 tydzień skończony) jest sens powtarzać jeszcze raz betę? Proszę o pomoc ponieważ Nie mam możliwości w tym momencie konsultacji że swoim lekarzem. Czy jest jakieś prawdopodobieństwo że dzieje się coś niepokojącego z ciąża?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

na początkowym etapie ciąży warto jest kontrolować poziom gonadotropiny kosmówkowej, który powinien podwajać się co 2-3 dni. Nie zawsze jednak zdarza się, aby przyrosty beta-HCG były książkowe. Najważniejsze, aby hormon ten stale wzrastał.

Wyniki beta-HCG należy również interpretować zestawiając je z badaniem USG. Ważne bowiem, aby lekarz uwidocznił pęcherzyk ciążowy oraz akcję serca zarodka.

Proszę stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego ciążę, który udzieli Pani informacji co do terminów badań oraz dalszych rokowań. W tym momencie nie ma powodów do niepokoju. Proszę być dobrej myśli. Trzymamy kciuki!

Normy hormonu beta-HCH znajdzie Pani w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Odpowiedzi na podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-zarodka-w-6-tygodniu-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-echa-zarodka-w-6-tygodniu-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-widocznego-zarodka-w-6-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.