Czy mam stosować dietę po gastroskopii?

Miałam badanie gasroskopię z przyczyny bardzo niski poziom żelaza 40 norma od 50 do 170 i ferytyny 7 przy normie od 13 do 150. Badanie miało równiez służyć diagnozie pod katem celiakii. Podczas gastroskopii lekarz usunął mi polipa. Wyniki będą za 3 tygodnie i dopiero dowiem się coś więcej. Czy teraz powinnam stosować jakąś dietę lub iść do lekarza po jakieś tabletki na żołądek.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

leczenie będzie najprawdopodobniej zastosowane po obejrzeniu przez lekarza Pańskich wyników. W tym momencie specjalista może jednak zdecydować o wdrożeniu leków ze względu na niski poziom żelaza i ferrytyny, co może świadczyć o niedokrwistości. Proszę o to dopytać.

Jeśli zaś chodzi o dietę po gastroskopii, to należy stosować się do zaleceń ogólnych. Mówią one o zastosowaniu lekkostrawnej diety oraz unikaniu ciężkostrawnych posiłków. Tuż po wykonanym badaniu nie należy zbyt mocno obciążać żołądka, a ze względu na charakter badania warto zadbać o jedzenie w płynnej lub półpłynnej postaci. Gardło i błona śluzowa żołądka mogą być bowiem podrażnione.

Pierwszy posiłek po gastroskopii można spożyć po około dwóch godzinach od zabiegu. Nie powinien być on zbyt gorący, tłusty, pikantny czy zbyt kwaśny. Idealne będą ugotowane i przetarte warzywa oraz chude mięso. Należy odstawić produkty wzdymające, alkohol, mocną herbatę oraz kawę.

Więcej informacji na temat badania znaleźć można pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/gastroskopia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.