Czy melisa może źle wpływać na organizm?

Witam. Miesiąc temu miałem atak paniki. Jest już coraz lepiej, niestety schudłem 4kg ze względu na brak apetytu. Wspomagałem się piciem melisy, po 4 kubki dziennie, czasem więcej. W internecie nie znalazłem żadnej informacji czy taka ilość mogła wyrządzić jakąś szkodę organizmowi oraz czy da się od niej uzależnić, można mieć zawroty głowy? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

napary z melisy leczniczej mogą wpłynąć pozytywnie na stan naszego zdrowia. Po pierwsze, ziele melisy jest znane ze swoich działań uspokajających. Zaleca się jej picie osobom cierpiącym na nerwice lub stany lękowe. Melisa pozwala znaleźć ukojenie w przypadku ataków paniki. Ma też działanie rozkurczające i rozluźniające, pomaga w zasypianiu.

Olejki z melisy stosuje się także w aromaterapii, mają one bowiem działanie antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwzapalne.

Odnosząc się do pytania, to tak, można przedawkować picie naparów z melisy. Występują wtedy objawy podobne do lekkiego zatrucia, czyli takie jak: ból głowy, ból brzucha, nudności oraz wymioty. Przy stosowaniu tego specyfiku na skórę, mogą się też pojawić podrażnienia w postaci zaczerwienień i świądu. Ze względu na swój charakter uspokajający, skutkiem ubocznym nadużywania tego zioła, mogą być wspomniane przez Pana zawroty głowy, dlatego po spożyciu dużej ilości tej substancji nie zaleca się np. jazdy samochodem.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym działania i leczniczego zastosowania ziela melisy:

https://portal.abczdrowie.pl/dzialanie-melisy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.