Dzień dobry,
zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, oraz przewlekłe doświadczanie stresu są zaburzeniami o podłożu lękowym, natomiast depresja jest zaburzeniem nastroju, co za tym idzie depresja może współwystępować z wcześniej wymienionymi, lecz raczej nie jest ich wynikiem.
Nie jestem specjalistą w dziedzinie mikropolaryzacji mózgu tDCS, jednak jest to zabieg neurorehabilitacyjny stosowany głównie u dzieci z zaburzeniami rozwoju. Celem tego zabiegu jest pobudzenie i usprawnienie działania kory mózgowej. Według teorii biologicznej za powstanie depresji odpowiedzialny jest ośrodkowy układ nerwowy, a więc nie kora mózgowa. Z kolei wg. teorii neuroanatomicznych za powstanie depresji jest odpowiedzialne nadmierne pobudzenie kory przedczołowej, a więc dodatkowa stymulacja jej mikropolaryzacją nie byłaby wskazana. Ze względu na to, że nie jestem specjalistą w temacie mikropolaryzacji mózgu tDCS bardzo proszę zwrócić się z tym zapytaniem do ośrodka, lub osoby, która stosuje takie zabiegi.
Pewnym sposobem leczenia depresji jest farmakoterapia, w celu podjęcia takiego leczenia należy skonsultować się z psychiatrą, może się Pani zapisać do dowolnej Przychodni Zdrowia Psychicznego. Do spotkania z psychiatrą nie potrzeba skierowania.
Polecam jednak rozważenie psychoterapii. Farmakoterapia, czy terapia falami elektromagnetycznymi są skuteczne w leczeniu depresji wywołanej uszkodzeniem mózgu, lub depresji endogennej. W przypadku gdy przewlekle doświadcza Pani stresu i lęku, a depresja towarzyszy tym trudnościom, najprawdopodobniej skutecznym sposobem zwalczania jej będzie właśnie psychoterapia. Terapia chemiczna (farmakoterapia), czy elektryczna (fale elektromagnetyczne) podziałają na objawy przeżywanej przez Panią depresji, podniesie się Pani nastrój i będzie Pani weselsza, jednak nie usuną one przyczyn, które wywołały rozległe zaburzenia, z którymi się Pani zmaga.
Dzień Dobry Pani,
Zachęcam Panią do skonsultowania Pani pytania z lekarzem prowadzącym Panią, który ma wiedzę na temat zabiegu.
Serdeczności i radości,
irena.mielnik.madej@gmail.com
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak skutecznie wyleczyć depresję u córki? – odpowiada Dr Krzysztof Dudziński
- Problem z zaburzeniami psychicznymi u mojej mamy – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Jak skutecznie wyjść z depresji? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
- Czy hipnoza jest skuteczna w leczeniu depresji lękowej? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Wygląd pacjenta po leczeniu depresji – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Na czym polega depresja objawowa? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Czy ECT jest skuteczne w leczeniu depresji? – odpowiada Lek. Bartosz Małek
- Jak skutecznie leczyć OCD i depresję? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Czy są jakieś skuteczne metody leczenia depresji? – odpowiada Mgr Jakub Bieniecki
- Jak mogę skutecznie leczyć depresję? – odpowiada Mgr Bożena Waluś