Czy mogę brać ten lek bez obaw?

Lekarz przepisal mi betadine ale w ulotce jest napisane ze jod moze przeniknąć do mleka i wywołać przemijajaca nadczynnosc tarczycy u dziecka a jeszcze karmie piersią. Czy to jest bezpieczne dla niego? Bo się trochę boje..niechce aby moje 2letnie dziecko miało kiedyś problemy z tarczyca zwłaszcza że jego ojciec ma.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Na początek chcę wyrazić swój podziw, że karmi Pani swoje dziecko piersią tak długo. To duże osiągnięcie, wymagające wielu wyrzeczeń, ale na pewno nie pozostanie bez wpływu na przyszłe jego zdrowie.

Lek Betadeine jest stosowany do miejscowego leczenia oparzeń, ran, owrzodzeń, zakażeń skóry. Substancją czynną preparatu jest powidon jodowany – substancja o działaniu bakteriobójczym. Tak, jak Pani wspomniała, producent leku ostrzega przed jego stosowaniem w okresie karmienia piersią, ze względu na fakt, iż jod przedostaje się do kobiecego pokarmu i wpływa na funkcjonowanie tarczycy dziecka.

Karmienie piersią dziecka w wieku 2 lat nie jest w dzisiejszych czasach popularne, więc prawdopodobnie dlatego producent leku Betadeine mówi o wpływie jodu, poprzez pokarm, na noworodki i niemowlęta. Na pewno należy wziąć pod uwagę fakt, iż dziecko jest starsze, a karmienia w tym wieku nie są tak częste. Nie jest to jedyne źródło pożywienia malucha, jak ma to miejsce w przypadku niemowlęcia do 6 miesięcy, zatem ilość jodu, którą może ono wyssać z mlekiem, jest mniejsza.

Jednak producent mówi również o leczeniu dzieci, że należy dobrze rozważyć, czy korzyści z terapii są warte podjęcia ryzyka, czas leczenia powinien być jak najkrótszy, a dawka jak najmniejsza. W tej sytuacji sugerowałabym dokładne omówienie wątpliwości z lekarzem, który lek zalecił, pod kątem, czy jest to jedyna możliwość, czy nie można zastosować w Pani sytuacji innego preparatu i czy korzyści zdrowotne będą większe niż ryzyko dla dziecka.

Garść informacji na temat wpływu jodu na organizm człowieka znajdzie Pani w artykule https://portal.abczdrowie.pl/nadmiar-jodu.

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.