Czy mogę brać ten lek tylko przed snem?

dzien dobry:) dostalam na depresje i lęk uogolniony lek amitryptylina mam go brac 3 razy dziennie po 25 mg jednakze w ciagu dnia powoduje ona u mnie straszny brak koncentracji sennosc i zmeczenie, czy moglabym brac lek tylko przed snem? Czy wowczas jego dzialanie bedzie rownie skuteczne? ( wiem ze dziala po ok 2 tyg) dziekuje i pozdrawiam

Witam! Amitryptylina jest dużo starsza od Pani rówieśników, stosunkowo rzadko stosowana w ostatnich latach. Jest cały wachlarz nowoczesnych leków, gdzie przy leczeniu nie ma utrudnienia normalnego funkcjonowania. Usuwanie objawów choroby to jedno, ale równie ważne jest, aby nie było widać, że człowiek jest leczony. Podstawowe leczenie przy dolegliwościach, które Pani opisała jest:odpowiednio dobrana psychoterapia z ew. wsparciem lekami z grupy SSRI lub SNRI. Nie ma prawa otoczenie spostrzec, że ktoś jest leczony. Powodzenia W. Łuczkowski.

Witam. jeżeli chodzi o leki decyduje o nich lekarz, myślę, że w tej kwestii otrzymała już Pani wartościową odpowiedź na portalu. To, co chciałam dodać od siebie - najlepsze efekty leczenia zaburzeń afektywnych i lękowych przynosi połączenie metod leczenia, czyli farmakoterapia i psychoterapia, ponieważ uzupełniają się one wzajemnie. Farmakoterapia łagodzi objawy, psychoterapia pozwala przepracować problemy natury psychologicznej, odkryć i rozwinąć zasoby do radzenia sobie w przyszłości, aby przeciwdziałać nawrotom, aby jeśli to tylko możliwe radzić sobie samodzielnie bez farmakoterapii i psychoterapii. Psychoterapię może Pani podjąć w ramach NFZ np. w Poradni Zdrowia Psychicznego, gdzie potrzebne będzie skierowanie od lekarza i prawdopodobnie trzeba będzie poczekać w kolejce na termin (trudno mi powiedzieć jak długo czeka się w Rybniku, może Pani zadzwonić i zapytać). Druga opcja to psychoterapia w prywatnym gabinecie, co wiąże się z kosztami, jednak skraca czas oczekiwania. Pozdrawiam i życzę powodzenia - Małgorzata Mróz, tel. 661 033 392
e-mail m.mroz@psychoterapeuta-slask.pl