Czy mogę być płodna w tym cyklu?

Witam, od ponad 5 lat biorę tabletki antykoncepcyjne. Ostatnią miesiączkę miałam 28.08. 1.09 zaczęłam nowe opakowanie tabletek. Skończyłam je brać 21.09, ale okresu nie dostałam( być może dlatego że miałam wtedy dużo stresów).Zrobiłam test ciążowy który wyszedł negatywnie. Z racji tego że chcemy zacząć się starać z mężem o dziecko, nie zaczęłam kolejnego opakowania, ale okres nadal się nie pojawił. Zastanawiam się czy to normalne i czy brak okresu może mieć wpływ na moją płodność, czy jest w ogóle szansa że mogę zajść w ciążę, czy dopiero kiedy pojawi się miesiączka będę płodna?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w Pani przypadku, po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, może minąć trochę czasu, zanim cykle miesiączkowe się ustabilizują i wrócą do normy, sprzed antykoncepcji. Organizm musi bowiem powrócić do naturalnej równowagi hormonalnej. Jest to sprawa bardzo indywidualna u każdej z kobiet i ciężko określić, kiedy miesiączka przyjdzie u Pani (może to trwać nawet do 3 miesięcy).

Jeżeli chodzi o możliwość zajścia w ciążę, to istnieje taka możliwość, nawet mimo braku krwawienia. Powinna Pani sprawdzać, czy pojawia się owulacja (np. oceniając śluz z szyjki macicy lub posługując się testami owulacyjnymi) i wtedy podczas stosunku może dojść do zapłodnienia.

Zachęcamy do zapoznania się z pytaniami innych użytkowników, którzy mieli podobny problem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/okreslenie-dni-plodnych-i-starania-o-dziecko-po-odstawieniu-tabletek-antykoncepcyjnych

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-moge-zajsc-w-ciaze-po-odstawieniu-microgynon

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.