Czy mogę jeść te produkty przy WZJG?

Witam, Czy w trakcie rzutu WZJG mogę jeść takie produkty jak: - Ser Camembert - Pizza bez sera (samo ciasto z sosem i dodatkami) - i ewentualnie żółty ser na kanapkę ? Zaznaczę, ze przy pierwszych dwóch rzutach gdy nie wiedziałem jeszcze iż jest to WZJG bo proktolok dokonał złej diagnozy jadłem bardzo tłusto, fast-foody i przetworzone produkty, które nie pogarszały rzutów oraz nie wydłużały czasu ich trwania.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wrzodziejące zapalenie jelita grubego należy do chorób autoimmunologicznych i charakteryzuje się naprzemiennymi okresami zaostrzeń i remisji. Dieta przy WZJG jest istotna, gdyż zaniedbania na jej tle mogą wpływać na pojawienie się rzutu choroby, podobnie jak silny stres czy stosowanie niektórych leków, np. NLPZ.

W okresie zarówno remisji, jak i zaostrzenia objawów WZJG nie zaleca się jedzenia tłustych przetworów mlecznych, takich jak ser żółty czy sery pleśniowe, zaś niektórzy chorzy w ogóle nie powinni jeść przetworów mlecznych z powodu nietolerancji. Wówczas trzeba je wyeliminować zupełnie (mogą nasilać dolegliwości). Ponieważ jednak chorzy na wrzodziejące zapalenie jelita grubego są bardziej narażeni na niedobory, zwłaszcza wapnia, ale też białka i żelaza, częściej też zapadają na osteoporozę, to jeżeli przy spożyciu produktów z mleka nie pojawiają się przykre dolegliwości, warto nie rezygnować z nich. Są to zwłaszcza kefir, maślanka czy twarogi, które też wpływają pozytywnie na mikrobiom. Wspierają więc prawidłowe funkcjonowanie m.in. jelit. Więcej o diecie w tej chorobie przeczyta Pan w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/wrzodziejace-zapalenie-jelita-grubego-dieta.

W ostrym rzucie choroby należy dbać o odpowiednią podaż białka przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości tłuszczu w diecie i całkowitym wyeliminowaniu potraw i produktów wysokoprzetworzonych oraz smażonych. Dlatego też pizza raczej nie jest właściwym daniem w czasie zaostrzenia WZJG, podobnie jak kanapki z serem żółtym.

Jeżeli ma Pan wątpliwości, może Pan skonsultować się z dietetykiem, który wziąwszy pod uwagę chorobę, ułoży właściwy plan dietetyczny. Być może zainteresuje Pana także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/nieswoiste-zapalenia-jelit-jak-wybrac-najbardziej-optymalna-diete.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.