Czy mogę mieć SM przy poprawnym wyniku MR?
Witam Czy pomimo braku zmian w rezonansie głowy oraz odcinka szyjnego rdzenia kręgowego możliwe jest że mam SM? Objawy to uczucie mrowienia ręki i nogi, odruchy prawidłowe.

KOBIETA, 25 LAT 8 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Dzień dobry,
w pytaniu pisze Pani, że pojawiają się pewne objawy, które mogą występować w przebiegu SM. U Pani są to mrowienia. W związku z tym wykonała Pani badanie rezonansem magnetycznym. Jego wynik jest prawidłowy, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość. Niemniej jednak część objawów nie jest prezentowana jako nieprawidłowy obraz w badaniu. SM może być trudne do zdiagnozowania, ponieważ nie zawsze objawy są jednoznaczne, a zmiany na obrazach mogą pojawić się później w przebiegu choroby. Symptomy, takie jak uczucie mrowienia ręki i nogi, mogą być spowodowane przez różne inne schorzenia neurologiczne, niekoniecznie SM. Mogą to być zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego, które też powinny być poddane diagnostyce.
Stwierdzenie obecności SM jest bardzo trudne, a diagnozowanie jest procesem wieloetapowym. Wymaga przeprowadzenia dokładnego wywiadu, badań laboratoryjnych, obrazowych, czynnościowych a dodatkowo pobrania płynu mózgowo-rdzeniowego. O kierunku badań zawsze musi decydować specjalista z zakresu neurologii. Dlatego też, jeśli ma Pani bardzo poważne obawy bądź w rodzinie były przypadki tej choroby to warto zgłosić się na konsultację neurologiczną. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.